Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
09:22 26 02 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

80 de premii obținute de elevii Colegiului Național Militar „Alexandru Ioan Cuza” la concursurile și olimpiadele școlare

ro

19 Jun, 2020 10:12 800 Marime text
  • Elevii de la Colegiul Național Militar „Alexandru Ioan Cuza” din Constanța fac cinste în fiecare an instituției și uniformei, obținând locuri fruntașe la diferite discipline.
  • Spiritul competitiv și dorința de afirmare a elevilor împreună cu dăruirea și implicarea dascălilor duc în fiecare an la un palmares de performanțe.

În anul școlar 2019-2020 elevii noștri au obținut la olimpiadele școlare premiul I la handbal-fete, 2 premii III și calificare la etapa națională la istorie și 9 mențiuni și premii speciale la limba și literatura română, istorie și psihologie.

La concursurile școlare cadeții nostri au obținut premii și mențiuni la toate etapele: județene, regionale, naționale și internaționale, astfel: 8 premii I, 13 premii II, 17 premii III și 29 de premii speciale și mențiuni. În plus, colegiul a inițiat și coordonat proiectul internațional Etwinning „Holidays of Joy-Christmas and Easter in my country” și a participat la proiectul european „Erasmus Leaders”, prin intermediul căruia elevii au beneficiat de seminarii interactive cu voluntari străini.

Dintre rezultatele elevilor noștri, nominalizăm premianții de la concursurile naționale:

-la Concursul Național de creație literară „Fall”, Suceava, 2 premii II acordate elevului Vasile Marian Casian (clasa IX C), profesor coordonator Geanina Roșu, și elevei sergent Pascaru Lia (clasa XI B), profesor coordinator Mihaela Matache,

-la Concursul Național de eseuri „România, țara mea!”, Reșița, 4 premii, astfel:

Premiul I acordat elevei sergent Pascaru Lia (clasa XI B), profesor coordinator Mihaela Matache

Premiul II acordat elevei Toma Andreea (clasa IX E), profesor coordinator Geanina Roșu

Premiul special acordat elevei sergent Bilboreanu Ecaterina (clasa XI B), profesor coordinator Mihaela Matache


Mențiune acordată elevului Morariu Iaris (clasa IX E), profesor coordinator Geanina Roșu

-la Concursul Național cu participare internațională „Ion Barbu-Dan Barbilian” Călărași, Mențiune acordată elevei sergent Postolachi Ana Maria (clasa XI A), profesor coordinator Mihaela Matache

-la Festivalul Național al formațiilor de teatru „Art.Arm” Timișoara, Marele Premiu acordat trupei de teatru „Atlantis”, profesori coordonatori Mihaela Matache, Valeria Hînza, Ioana Cumpănașu și bibliotecar Ivanciu Daniela.

-la Concursul Național de traducere poetică „Elena Mavrodin”, Focșani, Mențiune acordată elevei Luca Bianca Andreea, clasa IX D

-la Concursul Național al Revistelor Școlare „Jurnaliști în devenire”, Premiul I, redactor șef elev sergent major Petru Rîlea, profesori coordonatori Adrian Ilie și Iuliana Negreț

- la Concursul Național de eseuri „Licean în România”, 2 premii II acordate elevei Pascaru Lia-Gabriela (clasa XI B), profesor coordonator Matache Mihaela și elevei Toma Andreea, profesor coordonator Roșu Geanina, Premiu Special acordat elevei Bilboreanu Ecaterina Ioana, profesor coordonator Matache Mihaela și Mențiune acordată elevului Moraru Iaris, profesor coordonator Roșu Geanina 

-la Concursul Național de Istorie „1 Decembrie -Ziua Națională a României”, Mențiune acordată elevilor Pascaru Lia-Gabriela (clasa XI B), Luca Bianca (IX D) și lui Constantin Cosmin (clasa X D), profesor coordonator Adrian Ilie.

Felicitări tuturor elevilor premianți și profesorilor care i-au ajutat să obțină aceste performanțe! Mult succes la competițiile viitoare!, a transmis Colegiul Național Militar „Alexandru Ioan Cuza” din Constanța.


Sursă foto (cu rol ilustrativ): Arhivă ZIUA de Constanța
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii