Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:52 18 05 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Investiție masivă în infrastructura critică 3,7 kilometri din Digul de Larg al Portului Constanța intră în reparații capitale

ro

18 May, 2026 17:00 215 Marime text
  • Conform datelor oficiale din memoriul de prezentare depus la autoritățile de mediu, proiectul vizează direct tronsonul cuprins între kilometrii 1+140 și 4+850.
 
Administrația Porturilor Maritime SA Constanța (CNAPMC) face pași importanți pentru securizarea și reabilitarea infrastructurii de protecție a bazinelor portuare de pe litoralul românesc. Direcția Județeană de Mediu Constanța a anunțat oficial emiterea deciziei etapei de încadrare revizuite pentru un proiect strategic național: „Reparații Dig de Larg”, amplasat în incinta Portului Constanța.
 
Procedura administrativă se află în faza consultării publice, oferind comunității și factorilor interesați posibilitatea de a analiza impactul și soluțiile tehnice propuse pentru consolidarea acestei bariere masive împotriva forței valurilor.
 
Un tronson masiv de 3,7 kilometri din Digul de Larg al Portului Constanța va fi supus unor reparații capitale și unei supraînălțări structurale, o decizie fundamentată pe o actualizare tehnică și pe un studiu climatic de siguranță finalizat la sfârșitul anului trecut.
Conform datelor oficiale din memoriul de prezentare depus la autoritățile de mediu, proiectul vizează direct tronsonul cuprins între kilometrii 1+140 și 4+850.
 
Digul, afectat de furtuni: Forța mării a distrus stabilopozi și mantale de piatră
 

Justificarea tehnică a investiției scoate la iveală vulnerabilități structurale majore generate de fenomenele meteorologice extreme din Marea Neagră. În timpul furtunilor violente, carapacea de protecție a digului este supusă unor forțe dinamice uriașe, care au provocat deplasarea stabilopozilor masivi, ruperea capetelor „picioarelor” acestora și aspirarea materialului mărunt din mantalele de protecție direct în mare.
 
În anumite zone, alunecarea stabilopozilor pe taluz a lăsat descoperit nucleul de piatră brută nesortată al digului. Acest fenomen a creat un risc iminent de apariție a unor breșe (spărturi) catastrofale în structură. Mai mult, s-au raportat deteriorări și pe partea interioară a digului, dinspre acvatoriu, provocate de „jerbele” de apă care deversează peste coronament în timpul vijeliilor.
 
Proiectul, elaborat de firma S Engineering Design SRL din București, cu suportul de mediu al companiei Blumenfield SRL, propune modificarea și actualizarea unei soluții tehnice aprobate inițial în anul 2017. Schimbările climatice și intensificarea furtunilor au impus recalcularea înălțimii valului de calcul și stabilirea unei noi cote, mult mai ridicate, pentru carapacea de protecție.

 
Șantierul va fi unul de proporții uriașe și se va întinde pe o durată estimată de 4 ani. Execuția se va realiza simultan de pe uscat (cu macarale pe șenile, trailere și basculante) și de pe apă (folosind macarale plutitoare de 100 de tone forță, gabare de transport și remorchere marine), fiind necesară asistența permanentă a echipelor de scafandri pentru lucrările subacvatice.
 
Pentru realizarea noii carapace și refacerea bermei de la baza digului, necesarul de materiale este impresionant:
  • Stabilopozi de 25 de tone/bucată: 169.608 tone
  • Blocuri de piatră naturală (calcar sau granit între 4-7 tone/bucată): 2.856 tone
  • Blocuri de beton evidate (15 tone/bucată, pentru bermă): 6.758 tone
  • Stabilopozi de 4,5 tone/bucată (taluz interior): 1.728 tone
  • Piatră nesortată (pentru nucleu): 1.910 tone
Organizarea de șantier va ocupa o suprafață de 38.000 mp în interiorul Portului Constanța, în zona Danei 97, unde va fi amenajat un poligon special pentru turnarea și prefabricarea stabilopozilor de mari dimensiuni, precum și un depozit tampon pentru blocurile de rocă.
Impactul de mediu: Digul se învecinează cu situl protejat Natura 2000 „Marea Neagră”
Cea mai sensibilă componentă a proiectului o reprezintă localizarea sa ecologică. Taluzul exterior (subacvatic) al Digului de Larg se suprapune parțial, pe o lungime de 1.260 de metri, cu limita ariei de protecție specială avifaunistică ROSPA0076 Marea Neagră. Suprafața totală din sit afectată temporar de lucrări este de 37.770 mp.
Analiștii de mediu au evaluat impactul asupra a zeci de specii de păsări protejate care folosesc zona pentru odihnă, tranzit sau hrănire (printre care chirighițe, pescăruși, cormorani mari, corcodeli și diverse specii de rațe sălbatice). Concluzia memoriului este clară: impactul este negativ, dar nesemnificativ și strict temporar.
Zgomotul utilajelor și manipularea blocurilor de piatră vor provoca o perturbare locală, determinând păsările să evite punctual zona pe durata lucrărilor. Totuși, specialiștii subliniază că avifauna din zonă este deja puternic adaptată mediului industrial și antropizat al portului, caracterizat de un trafic naval intens și zgomot de fond permanent. De asemenea, operațiunile plutitoare vor fi executate lent pentru a reduce turbiditatea apei mării și deranjul asupra fitoplanctonului.
Autoritățile de mediu au confirmat că nu este necesară trecerea la etapa unui studiu de evaluare adecvată, deoarece proiectul nu implică distrugerea sau fragmentarea habitatelor naturale și nu pune în pericol efectivele populaționale. Consolidarea digului va asigura, pe termen lung, o protecție pasivă eficientă a întregului acvatoriu constănțean.

Decizia de mediu, în consultare publică până pe 21 mai
 
Proiectul, vital pentru siguranța navigației și protecția terminalelor operative din Portul Constanța, a parcurs o nouă etapă de avizare. Documentația tehnică pusă la dispoziție de titularul CNAPMC poate fi consultată la sediul autorității pentru protecția mediului din Constanța (Strada Unirii nr. 23), dar și pe platforma online dedicată.
Cetățenii și organizațiile interesate pot transmite opinii, observații sau eventuale contestații până joi, 21 mai 2026, dată după care decizia de încadrare va deveni definitivă, permițând trecerea la fazele ulterioare de autorizare a lucrărilor de construcție.
 
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și
 
Numărul creditorilor a ajuns la 34
Se cere insolvența GSP Offshore SRL! Tribunalul Constanța amână cauza pentru o eventuală solutionare pe cale amiabilă


 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii