Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
00:06 30 05 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un român fără adăpost a fost evacuat de autoritățile italiene dintr-o locuință ocupată ilegal! Măsura, luată după decretul Georgiei Meloni

ro

28 May, 2025 17:00 263 Marime text
Italia. Foto: pexelsUn român fără adăpost a fost evacuat de autoritățile italiene dintr-o locuință ocupată ilegal, în ceea ce este primul caz de aplicare a noului Decret privind Siguranța în regiunea Veneto. Incidentul a avut loc la Mestre, în apropiere de Veneția, și a fost salutat public de premierul Giorgia Meloni, conform ȘtiripeSurse.ro

Locuința în cauză, parte a unei vile bifamiliale din cartierul Carpenedo, era goală de câteva luni. Proprietara, care locuiește în altă zonă, a descoperit urme de forțare a ușii și semne că cineva se instalase înăuntru. După ce a urmărit din apropiere casa, femeia l-a văzut pe bărbat intrând și a chemat poliția.

Agenții au pătruns printr-o fereastră întredeschisă și l-au găsit pe român dormind înăuntru. Acesta a fost identificat, evacuat și denunțat pentru ocupare abuzivă de imobil, infracțiune introdusă de legislația intrată în vigoare în aprilie 2025.

A revenit în zonă și a devenit agresiv

Cazul nu s-a încheiat cu simpla evacuare. A doua zi, bărbatul a fost reperat din nou în centrul orașului Mestre, unde ar fi avut o atitudine agresivă față de o patrulă de poliție, opunând rezistență și, potrivit surselor oficiale, chiar încercând să atace agenții.

Deși este cetățean UE, românul a fost condus într-un Centru pentru Repatriere (CPR) – locuri destinate, de regulă, cetățenilor non-europeni. Totuși, din cauza "nivelului crescut de periculozitate socială", autoritățile italiene au emis un ordin de expulzare, iar bărbatul urmează să fie trimis în România.

Premierul Giorgia Meloni a reacționat imediat, considerând cazul o victorie a noului Decret Siguranță, care permite evacuarea rapidă a locuințelor ocupate ilegal:

„Spuneau că este inutil, greșit, chiar inuman. Și totuși, datorită normelor introduse de Decretul Siguranță, în Italia s-au realizat deja primele evacuări rapide. E un rezultat concret – restabilim legalitatea, apărăm proprietatea și îi protejăm pe cei mai vulnerabili”, a transmis Meloni pe rețelele sociale


ȘtiripeSurse.ro
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii