Premierul din Alberta anunță un referendum istoric privind rămânerea în Canada
Premierul din Alberta anunță un referendum istoric privind rămânerea în Canada
22 May, 2026 09:42
ZIUA de Constanta
145
Marime text
145
Marime text

Alberta va organiza un referendum privind rămânerea provinciei în Canada sau un al doilea vot obligatoriu privind separarea, marcând primul test semnificativ al unității țării din ultimele decenii.
Anunțul de joi al premierului Danielle Smith vine după ce o petiție condusă de cetățeni care cere separarea a strâns peste 300.000 de semnături la începutul acestui an, iar o petiție separată care pledează pentru rămânerea în Canada a strâns peste 400.000.
O mișcare de independență agitată a luat amploare în provincia bogată în petrol, construită pe sentimentul îndelungat că Alberta este trecută cu vederea de factorii de decizie de la Ottawa, scrie stiripesurse.ro.
Totuși, sondajele de opinie sugerează că majoritatea locuitorilor din Alberta ar vota împotriva separării.
Într-un discurs televizat, Smith a declarat că întrebarea care le va fi adresată locuitorilor din Alberta în această toamnă va fi: „Ar trebui Alberta să rămână o provincie a Canadei sau ar trebui guvernul Albertei să înceapă procesul legal prevăzut de Constituția canadiană pentru a organiza un referendum provincial obligatoriu privind separarea sau nu a Albertei de Canada?”
Premierul a declarat că ea însăși va vota în favoarea rămânerii Albertei în componența Canadei.
„Așa aș vota eu pentru separare într-un referendum provincial”, a spus ea, adăugând că „este și poziția guvernului meu și a grupului meu electoral”.
Cu toate acestea, ea a spus că este „profund tulburată” de o decizie judecătorească prin care un judecător din Alberta a respins o petiție care solicita un referendum privind separarea, după ce grupurile indigene ale Primelor Națiuni au susținut că nu au fost consultate în mod corespunzător, ceea ce le-a încălcat drepturile.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


