Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:56 27 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Maia Sandu și Înaltul Comisar OSCE au discutat despre situația din Găgăuzia și drepturile minorităților

ro

27 Jun, 2026 16:36 184 Marime text


Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru minoritățile naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia, regiune autonomă (din 1995) din sud-estul R. Moldova, informează NewsMaker.md, conform Agerpres.

Potrivit unui comunicat al președinției de la Chișinău, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale.

Maia Sandu a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta R.Moldova a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional 'sănătos'. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia (sud) - cu o populațe preponderent bulgară - va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru minoritățile naționale.

Mandatul Adunării Populare (parlamentul local) din Găgăuzia a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.


Ministerul Justiției moldovean a solicitat Curții Constituționale a R.Moldova controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.




Citește și:
Atac cu drone asupra Mănăstirii Lavra Pecerska din Kiev! Mesaje transmise de Patriarhia Română și Maia Sandu

Ti-a placut articolul?

Comentarii