Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
03:03 20 08 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ţiriac dă lifturile pentru locuinţele ieftine

ro

27 Sep, 2010 01:06 1453 Marime text
locuinte_ieftine_pentru_tineri_03.jpgIFMA a fost înfiinţată în anul 1960 sub denumirea de Societatea Română de Ascensoare

Societatea IFMA SA a câştigat licitaţia organizată de municipalitate pentru achiziţia şi montarea a 18 ascensoare pentru blocurile din cartierul de locuinţe ieftine pentru tineri.

Contractul include şi obţinerea autorizaţiilor de funcţionare ISCIR. Pentru această lucrare, IFMA, societate din cadrul Ţiriac Holdings, va primi de la Primăria condusă de Radu Mazăre 1.663.000 lei fără TVA, faţă de o valoare estimată iniţial la 2.465.897,40 lei fără TVA. Contractul 111.042 din 30 august a.c. este valabil 12 luni şi nu poate fi subcontractat. IFMA SA este fosta Societate Română de Ascensoare şi acum face parte din holding-ul care poartă numele fostului mare tenisman, Ion Ţiriac. Despre celebrul sportiv se ştie că împarte o pasiune cu primarul Radu Mazăre, cea pentru maşinile de epocă. De altfel, în urmă cu doi ani, afaceristul şi primarul au participat la deschiderea Exotic Car Show, exact de ziua de naştere a edilului. Potrivit site-ului companiei, IFMA a fost înfiinţată în anul 1960, devenind în scurt timp cea mai importantă companie de ascensoare din ţară. Din anul 1998, IFMA face parte din Grupul Ţiriac. Odată cu intrarea în Grupul Ţiriac, IFMA s-a orientat către piaţa privată şi către soluţiile personalizate, adaptate celor mai diverse gusturi şi nevoi.

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii

  • Vadim 27 Sep, 2010 09:32 MAFIE cum spune Vadim. Tara asta a ajuns pe mina BURGHEZIEI COMUNISTE. Ceea ce se intimpla acun in tarisoara asta seamana ibitor de identic cu RUSIA. Ma intreb cind se v-a trece la modelu CHINEZESC. Executi in public pentru tradatori de neam si tara?