Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
22:49 29 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Șoferi băuți și cu permisul suspendat, depistați de polițiști în județul Constanța

ro

29 Jun, 2026 21:47 165 Marime text







Polițiștii constănțeni au depistat, în ultimele 24 de ore, mai mulți șoferi care au încălcat grav legislația rutieră, fiind prinși conducând sub influența alcoolului sau cu dreptul de a conduce suspendat.

Cel mai ridicat nivel al alcoolemiei a fost înregistrat în cazul unui bărbat de 73 de ani, oprit în trafic sâmbătă, 28 iunie, în jurul orei 15.20, pe DN39, în localitatea Agigea. Testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,43 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice, iar polițiștii continuă cercetările.

Potrivit IPJ Constanța, în aceeași zi, în jurul orei 19.00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Costinești au depistat un tânăr de 26 de ani, care conducea un autoturism pe strada Tineretului din Costinești, având o alcoolemie de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat. Și în acest caz au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge.

Un alt șofer, în vârstă de 24 de ani, a fost oprit în noaptea de 28 iunie, în jurul orei 00.00, pe strada Republicii din localitatea Castelu. Aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar bărbatul a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice.


Tot în cursul zilei de 28 iunie, în jurul orei 4.00, polițiștii Serviciului Siguranță Rutieră au depistat un bărbat de 49 de ani, care conducea un autoturism pe strada Mircea cel Bătrân din municipiul Constanța, deși avea dreptul de a conduce suspendat.

În toate cele patru cazuri, polițiștii au deschis dosare penale și continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care au fost comise faptele.


Citește și
Deținutul evadat din Penitenciarul Tulcea, depistat de polițiști în Gara de Mărfuri

Ti-a placut articolul?

Comentarii