Poluare cu titei in Portul Constanta
Poluare cu titei in Portul Constanta
03 Feb, 2006 00:00
ZIUA de Constanta
1322
Marime text
1322
Marime text
O conducta fisurata a societatii Oil Terminal a fost cauza deversarii in dana 88-89 a Portului Constanta a cateva zeci de tone de titei. In urma poluarii, societatea risca o amenda de pana la 800 de milioane de lei, potrivit legislatiei de mediu in vigoare. Potrivit comisarului-sef al Garzii de Mediu Constanta, Vasile Petro, la fata locului s-a deplasat o echipa care urmeaza sa evalueze gradul de poluare si pentru a indica societatii poluatoare masurile care se impun pentru inlaturarea efectelor asupra mediului. Acesta a mai declarat ca motivele din care s-a fisurat conducta Oil Terminal raman deocamdata necunoscute. De mentionat ca aproximativ 50 de tone de titei amestecat cu apa s-au deversat intr-un sant, dar s-au extins si pe o suprafata de aproape 700 metri patrati de uscat, combustibilul neajungand insa si in mare. Vasile Petro a spus ca, cel mai probabil, se va reusi recuperarea unei parti importante din cantitatea deversata, iar societatea va trebui sa puna solutii absorbante pe sol pentru inlaturarea efectelor poluarii.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


