Cod Galben la Constanța Vântul doboară copaci pe carosabil și peste mașini
Cod Galben la Constanța: Vântul doboară copaci pe carosabil și peste mașini
09 Jul, 2025 22:01
ZIUA de Constanta
494
Marime text



Vântul puternic de azi, 09 iulie, a provocat căderea mai multor copaci în municipiile Constanța și Mangalia. Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” intervin de urgență pentru degajarea acestora.
În municipiul Constanța, pompierii de la Detașamentul Fripis au fost solicitați pentru două incidente distincte: pe strada Ion Lahovari, un copac a căzut peste un autoturism și un alt copac s-a prăbușit pe carosabil, pe strada Dispensarului, la numărul 8, blocând parțial traficul.
O situație similară a fost înregistrată și în Mangalia, unde un copac a căzut în spatele hotelului Dacia. La fața locului intervine o autospecială ASAS (autospecială de stingere cu apă și spumă) din cadrul Detașamentului Mangalia.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare meteorologică de tip nowcasting, Cod Galben, valabilă pentru zona de litoral a județului Constanța. Alerta intră în vigoare la ora 21:15 și este valabilă până la miezul nopții, ora 0:00.
Potrivit meteorologilor, în această perioadă se vor semnala intensificări ale vântului, cu viteze la rafală ce vor atinge 50-70 km/h.
Zonele vizate de această avertizare includ municipiul Constanța și localitățile Năvodari, Ovidiu, Mihail Kogălniceanu, Eforie, Cumpăna, Valu lui Traian, Techirghiol, Tuzla, Lumina, Topraisar, 23 August, Agigea, Corbu, Limanu, Albești, Pecineaga, Istria, Săcele, Costinești și Mangalia.
Citește și:
FOTO-VIDEO. Cod Galben de vânt puternic la Constanța! Un copac a căzut pe strada Dispensarului din municipiu
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii