Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
03:52 19 04 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine au fost comandanţii Centrului Militar Zonal Constanţa

ro

22 Mar, 2019 00:00 1638 Marime text
Cu o existenţă de peste 50 de ani, actualul Centru Militar Zonal Constanţa a avut aproximativ 20 de comandanţi. La solicitarea cotidianului ZIUA de Constanţa, reprezentanţii Centrului Militar Zonal Constanţa informează că în perioada 1968-1990 instituţia s-a numit Centrul Militar Judeţean Constanţa. Între anii 1990-1994, Centrul Militar Judeţean Constanţa s-a numit Comandamentul Militar Judeţean Constanţa. Mai departe, în perioada 1994-2002, instituţia s-a numit Centrul Militar Judeţean Constanţa, pentru ca din 2002 şi până în prezent denumirea să rămână Centrul Militar Zonal Constanţa.
 
Comandanţii Centrului Militar Judeţean Constanţa au fost:
 
Petre Goran (col) 17.02.1968 - 17.09.1970
Ion Ştefănescu (col) 17.09.1970 - 05.04.1980
Nicolae Miuţescu (col) 19.05.1980-09.11.1984
Vasile Bejan (col) 09.11.1984-02.02.1985 (împuternicit)
Nicolae Ungureanu (col) 02.02.1985-30.06.1987
Marius Ştefan Tache (col) 30.06-12.081987 (împuternicit)
Marius Ştefan Tache (col) 13.08.1987-01.02.1990
 
Comandanţii Comandamentului Militar Judeţean Constanţa au fost
 
Marius Ştefan Tache (col) - 1.02.1990 - 20.11.1993
Lucian Gheorghe Ginghină (col) 20.11.1993 - 01.03.1994 (împuternicit)
Lucian Gheorghe Ginghină (col) 1.03-20.05.1994
 
Comandanţii Centrului Militar Judeţean Constanţa au fost:
 
Lucian Gheorghe Ginghină (col) 20.05.1994-20.01.1995
Gheorghe Bodea (col) 20.01-20.071995 (împuternicit)
Ioan Oscar Beneş (col) 20.07.1995-20.03.2000
Constantin Gâdei (col) 20.03-20.12.2000 (împuternicit)
Alecxandru Borzea (col) 20.12.2000 - 15.01.2002
Constantin Gâdei (col) 15.01-25.03.2002 (împuternicit)
Constantin Graur-Vîrtopeanu (col) 25.03.2002 - 1.12.2002
 
Comandanţii Centrului Militar Zonal Constanţa au fost:
 
Constantin Graur-Vîrtopeanu (col) 1.12.2002 - 31.12.2006
Andrei Murineanu - cdor. ing. dr. 15.01.2007-31.01.2016
Neculai Cucoranu (col) 1.02-31.07.2016, 1.08-31.10.2016 (împuternicit)              
Ion Frăţiman (col) 1.12.2016 - 31.08.2017 (împuternicit)
Ionel Benţoiu cdor.ing.dr. 6.09.2017 - 30.06.2018 (împuternicit)
Ionel Benţoiu cdor.ing.dr. 1.07.2018 - prezent
 
Locţiitorii comandantului
 
Ion Ştefănescu lt.col 17.02.1968-17.09.1970
Ion Creaţă (col) 17.09.1971 - 31.07.1978
Ion Puiu (col) 4.09.1978 - 25.01.1982
Vasile Bejan (col) 3.08.1982 - 8.03.1985
Marius Ştefan Tache (col) 10.07.1985-13.08.1987
Radu Dragomir (col) 16.03.1988-10.07.1992
Lucian Gheorghe Ginghină (col) - 31.07.1992- 28.02.1994
Gheorghe Bodea (col) 31.05.1994 - 5.09.1995
Mircea Paraschiv (col) 01.10.1995 - 31.07.1996
1.08.1996 - 1.10.1995 - neîncadrată
Constantin Gâdei (col) 1.10.1995 - 31.05.2002
Mihai Aivănesei (col) 1.12.2002 - 28.02.2005
Constantin Marichescu (col) 1.04.2005 - 1.10.2008
Neculai Cucoranu (col.) 1.11.2008 - 30.11.2016
Ferdinand Anton (lt.col.) 1.02-30.06.2016 (împuternicit)
Adrian Hodorogea (lt.col.) 1.07-31.10.2016, 1.12.2016 - 31.01.2017 (împuternicit)
Gruia Necoară (col.) 1.02 - 31.08.2017
Cătălin Palade (Lt.col.) 1.12.2017 - prezent.
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii