Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
20:05 13 07 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au trecut 30 de ani de la instalarea Guvernului Petre Roman (2). Cine făcea parte din Executivul de atunci

ro

28 Jun, 2020 07:15 625 Marime text
 
 
Astăzi se împlinesc 30 de ani de la instalarea Guvernului Petre Roman 2 care a condus România până la 30 aprilie 1991.

Componență

Prim-ministru: Petre Roman - (28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991)
Ministru de stat, însărcinat cu activitatea industrială și comercială: Adrian Severin - (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991).
Vice Prim Ministru, Ministru pentru Reformă și Relațiile cu Parlamentul: Anton Vătășescu - (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministru de stat, însărcinat cu orientarea economică: Eugen Dijmărescu (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministru de stat, însărcinat cu calitatea vieții și protecția socială: Ion Aurel Stoica (28 iunie 1990 - 21 februarie 1991)
Ministru de interne: Doru Viorel Ursu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul afacerilor externe: Adrian Năstase (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministru de finanțe: Theodor Stolojan (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministrul justiției: Victor Babiuc (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul culturii: Andrei Pleșu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul învățământului și științei: Gheorghe M. Ștefan (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul apărării naționale: feneral Victor-Atanasie Stănculescu (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministrul resurselor și industriei: Mihai Zisu (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministrul agriculturii și industriei alimentare: Ioan Țipu (28 iunie 1990 - 3 iunie 1991)
Ministrul comunicațiilor: Andrei Chirică (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul comerțului și turismului: Constantin Fota (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul lucrărilor publice, transporturilor și amenajării teritoriului: Doru Pană (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)0
Ministrul mediului: Valeriu Eugen Pop (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul sănătății: Bogdan Marinescu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
Ministrul muncii și protecției sociale: Cătălin Zamfir (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
Ministrul tineretului și sportului: Bogdan Niculescu-Duvăz (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991).

Sursa foto: Guvernul Romaniei
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii