Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
18:16 23 01 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Editorial Cum ajunge un fiu să rupă cel mai sacru fir al vieții

ro

23 Jan, 2026 17:00 117 Marime text

 
Tragedia recentă din cartierul Poarta 6 din Constanța a impactat constănțenii . Dincolo de detaliile furnizate de anchetatori, rămâne o întrebare: cum poate un fiu, legat prin cel mai sacru fir biologic de mama sa, să devină asasinul ei?
Un act de o asemenea violență nu este niciodată un eveniment izolat, ci punctul culminant al unei prăbușiri interioare care, deseori, s-a petrecut sub ochii noștri, în tăcere.
 
Când dependența devine furie

În multe cazuri de matricid, agresorul suferă de afecțiuni psihice severe, nediagnosticate sau netratate corespunzător. Atunci când un individ pierde contactul cu realitatea, figura maternă poate fi proiectată, într-un mod deformat, ca fiind sursa tuturor suferințelor.

Uneori, rădăcinile crimei se află într-o relație de dependență extremă. Atunci când un adult rămâne captiv într-o dinamică infantilă, fără autonomie, mama poate deveni, paradoxal, obiectul unei uri profunde. Este o furie neputincioasă împotriva propriei incapacități de a trăi independent. În cartierele noastre, "băiatul mamei" care nu și-a găsit locul în lume poate acumula frustrări ce explodează sub presiunea consumului de substanțe sau a izolării sociale.


Consumul de droguri sau alcool poate elimina ultimele bariere de inhibiție și empatie.

 
Boala mintală, între tabu și ignoranță


Crima din Poarta 6 nu este doar un fapt divers, ci un simptom al unei societăți în care boala mintală este încă un tabu, iar intervenția comunitară este minimă. Moartea unei mame din mâna fiului ei este eșecul suprem al comunicării umane.

Până când nu vom învăța să privim dincolo de zidurile apartamentelor vecine și să cerem ajutor atunci când vedem o minte care se destramă, vom continua să fim martorii unor tragedii care ne sfâșie inima și ne sfidează logica.
 

„Alcoolismul cronic transformă tinerii în bombe cu ceas”

Psihologul criminalist Liviu Chesnoiu a oferit echipei ZIUA de Constanța o analiză detaliată asupra cazului tânărului de 20 de ani din cartierul Poarta 6, suspectat că și-a ucis mama după ce ar fi consumat alcool. Expertul a explicat mecanismele psihice și sociale care pot conduce la astfel de tragedii, subliniind că alcoolismul cronic la tineri poate provoca furie oarbă și pierderea controlului.


„Astfel de cazuri apar mai ales în perioada sărbătorilor de iarnă, după mesele cu alcool. Acum, chiar dacă sărbătorile au trecut, luminile festive și gerul de afară mențin oamenii mai mult în casă, unde conflictele se intensifică”, a declarat Chesnoiu.
Potrivit psihologului criminalist, alcoolismul la români a devenit aproape un „sport național”, iar calitatea slabă a băuturilor consumate agravează riscurile.

„La 20 de ani, vorbim deja de o formă cronică de alcoolism, o afecțiune psihică care poate transforma rapid furia într-un act violent. Alcoolismul cronic poate transforma tinerii în bombe cu ceas. Cine locuiește cu o astfel de persoană trebuie să știe că simpla discuție nu ajută – este nevoie de tratament specializat, psihoterapie și internare într-o clinică de dezintoxicare”, a explicat Chesnoiu.

Expertul a subliniat că familia persoanei afectate trebuie să gestioneze armonia în casă și să ofere sprijin fără să confrunte direct alcoolicul: „Nu îi spui unui dependent că e bețiv. Psihoterapia este costisitoare și durează mult, iar multe familii nu pot să ducă tratamentul până la capăt. Din păcate, mulți oameni mor înainte de a ajunge la stadiul de alcoolist abstinent, care conștientizează problema și renunță la băutură.”
 

Detalii despre crimă

Procurorul criminalist Sadîc Zafer a precizat că tânărul de 20 de ani și-ar fi ucis mama în noaptea de 19 ianuarie 2026, în jurul orei 01:00, după ce ar fi consumat aproximativ jumătate de litru de vodkă. 

Potrivit anchetei, acesta i-ar fi aplicat victimei peste 40 de lovituri cu un cuțit tip baionetă de 16 cm, provocând răni incompatibile cu viața. După crimă, tânărul s-a culcat în camera lui, iar dimineața s-a plimbat prin oraș înainte de a se preda poliției.
 
 
Iată declarațiile:

„Din datele de anchetă pe care le avem până în prezent, se pare că în cursul nopții de duminică spre luni 18 spre 19 ianuarie 2026, undeva în jurul orei 1, înlocuința comună situată într-un cartier din municipiul Constanța, într un apartament în care locuiau împreună, într un acces de furie inexplicabilă fiind și în stare de avansată de ebrietate. Inculpatul a ucis-o pe mama sa în sensul că i-a aplicat acesteia nu mai puțin de 40 de lovituri cu un cuțit pe toată suprafața corpului, așa încât i-a provocat multiple plăci înjunghiate la nivel facial, la nivel cervical, toracic, abdominal și la toate cele patru membre, astfel încât i-a provocat leziuni incompatibile cu viața. După ce a ucis o pe victimă, care se pare că era întinsă pe pat în propriul dormitor, pe întuneric, lovind la întâmplare, inculpatul s-a dus și s-a culcat în camera lui. S-a gândit la ce a făcut. Dimineața s a trezit, a început să se plimbe prin oraș, a băut o cafea, s-a gândit câteva ore, iar undeva spre prânz s-a hotărât să se predea. A sunat la poliție și a povestit că și a ucis mama.

Într-un acces de furie a explicat că ar fi consumat circa jumătate de litru de vodcă pe balconul apartamentului. S-a înfuriat pentru că victima i-a reproșat că bea prea mult și n-a putut explica de ce, de unde a venit această furie, pentru că se certase foarte puțin.

Victima doar reproșase ca o mamă că de ce bea atât de mult. Și cam atât. A fost găsit și cuțitul care a fost înjunghiată victima, fiind vorba de o un cuțit tip baionetă cu lama de vreo 16 cm lungime”, a spus Zafer Sadîc.



 Citește și

VIDEO Detalii șocante despre crima din Poarta 6! Mamă ucisă de fiu cu 40 de lovituri de cuțit - Filmul ororii prezentat pe larg de procurorul criminalist Sadîc Zafer
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii