Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
12:01 28 09 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

De la Rutieră la Frontieră CV-ul complet al comisarului-şef Marin Dincă, împuternicit adjunct la IPJ Constanţa

ro

09 Jan, 2020 00:00 3620 Marime text

Prin dispoziţia inspectorului general al Poliţiei Române, începând cu data de 7 ianuarie, comisarul-şef de poliţie Marin Dincă (şeful Poliţiei din staţiunea Neptun) a fost împuternicit, pe o perioadă de 6 luni, să asigure îndeplinirea atribuţiilor funcţiei de adjunct al şefului Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa.
 
Ca atare, echipa managerială a Poliţiei Judeţului Constanţa este formată din: comisarul-şef de poliţie Constantin Dancu, inspector-şef al IPJ Constanţa, comisarul-şef de poliţie Mircea Relu Vizitiu - adjunct al inspectorului-şef şi comisarul-şef de poliţie Marin Dincă, împuternicit adjunct inspector-şef.
 
Marin Dincă s-a născut la data de 19 octombrie 1969, în localitatea Bălceşti, judeţul Vâlcea. Este absolvent al şcolii militare de subofiţeri de Poliţie de la Câmpina şi al Facultăţii de Drept Bucureşti – cu diplomă de licenţă la Academia de Poliţie „Al. I. Cuza” – Bucureşti, promoţia 2000. De asemenea, comisarul-şef Marin Dincă a urmat în perioada 2003-2004 un curs master la Academia de Poliţie A.I.Cuza” – Bucureşti - Ştiinţe penale.

 
Dincă a fost şef al Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Brăila (2011), dar şi director adjunct al Şcolii de Formare Iniţială şi Continuă a Personalului Poliţiei de Frontieră Constanţa din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră. De precizat că Marin Dincă a lucrat ani buni şi în Poliţia Rutieră Constanţa, în perioada 2002 – 2006 fiind ofiţer operativ, responsabil Drumuri Naţionale.
 

Date exacte din CV-ul comisarului-şef de poliţie Marin Dincă  
 
Experienţa profesională

 
06.01.2020 - prezent
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa, b-dul. Mamaia nr.104
Împuternicit adjunct al şefului Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa
 

16.12.2016 – 05.01.2020
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa, b-dul. Mamaia nr.104 - Țef poliţie staţiune I la Poliţia Staţiunii Neptun
 
15.12.2013 – 15.12.2016
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa, b-dul. Mamaia nr.104. Ofiţer operativ (pr. I şi specialist II) investigaţii criminale Poliţia Staţiunii Eforie
 
15.01.2013 – 15.12.2013
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa, b-dul. Mamaia nr.104. Ofiţer operativ Secţia nr. 2 Poliţie Rurală M. Kogălniceanu
 
15.12.2011 – 06.07.2012
Garda de Coastă Constanţa , Aleea Zmeurei  nr. 21, Constanţa.  Director Adjunct (Operativ)
 
06.07.2011 – 14.12.2011
Inspectoratul Judeţean al Poliţiei de Frontieră Brăila, Incinta Hercules, Brăila
Adjunct Şef Inspectorat ( Operativ ) şi desemnat şef inspectorat
 
01.12.2009 – 05.07.2011
Şcoala de Formare Iniţială şi Continuă a Personalului Poliţiei de Frontieră Constanţa din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, Aleea Zmeurei nr. 21, Constanţa. Director Adjunct
 
01.04.2007 – 30.11.2009
Şcoala de Formare Iniţială şi Continuă a Personalului Poliţiei de Frontieră Constanţa din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, Aleea Zmeurei , nr. 21, Constanţa. Şef Catedră Pregătire Juridică, limbi străine şi ştiinţe socio-umane
 
15.10.2006 – 30.03.2007
 Şcoala de Formare Iniţială şi Continuă a Personalului Poliţiei de Frontieră Constanţa din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, Aleea Zmeurei nr. 21, Constanţa. Consilier juridic şi ofiţer organizare-mobilizare
 
15.07.2002 – 14.10.2006
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa, B-dul. Mamaia, nr.104
Ofiţer Operativ Poliţie Rutieră – responsabil Drumuri naţionale
 
01.12.1991 – 14.07.2002
Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Constanţa, B-dul. Mamaia, nr.104
Subofiţer Operativ Poliţie Rutieră
 

Educaţie şi formare

 
Octombrie 2010 - martie 2011
Academia de Poliţie „A.I.Cuza” – Bucureşti - Colegiul Naţional de Afaceri Interne
Postuniversitar „Managementul strategic al afacerilor interne”
 
Aprilie - iunie 2010
ECDL România - ECDL Complet - Permisul European de Conducere a Calculatorului
 
Februarie 2010
Consiliul Naţional pentru Formarea Profesională a Adulţilor - Formator de competenţe profesionale
 
01.10.2008 – iulie 2010
Universitatea „OVIDIUS” Constanţa. Curs Master – Management educaţional
 
Octombrie 2006 – iulie 2007
Universitatea Naţională de Apărare „Carol I” - Curs postuniversitar – Departamentul pentru pregătirea personalului didactic
 
2003 – 2004
„Academia de Poliţie A.I.Cuza” – Bucureşti - Curs master – Ştiinţe penale
 
1994 – 1999
Facultatea de Drept Bucureşti – cu diplomă de licenţă la Academia de Poliţie „A.I.Cuza” – Bucureşti, promoţia2000
 
Ştiinţe juridice
1990 - 1991
Şcoala militară de subofiţeri de Poliţie - Câmpina
 
Sursa foto: https://ct.politiaromana.ro/ 
 
Citeşte şi
 
Șeful Poliţiei din staţiunea Neptun, împuternicit adjunct al IPJ Constanţa

IPJ Constanţa lansează azi o campanie importantă. Cine participă la eveniment (galerie foto)


 

Ti-a placut articolul?

Comentarii