Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
23:17 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vergil Chițac, detalii despre proiectele din domeniul învățământului. Care sunt creșele și școlile intrate în reabilitare

ro

10 Sep, 2021 11:35 1537 Marime text

 
  • Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a prezentat proiectele derulate pentru reabilitarea și modernizarea școlilor și grădinițelor.

„Dragi constănțeni, investim în viitorul copiilor noștri. Și o facem cu toată responsabilitatea și cu toată seriozitatea. Mă preocupă educația tinerilor și îmi doresc să îmi pun priceperea și experiența acumulată în acest domeniu capital în slujba tuturor constănțenilor.

Pentru că luni începe noul an școlar, dați-mi voie să vă prezint proiectele la care lucrăm pentru Constanța în domeniul învățământului. Voi începe astăzi, prin a vă prezenta situația fondurilor alocate acestui domeniu esențial din viața Constanței și a investițiilor pe care le derulăm în școlile și grădinițele din oraș, cu bani proveniți fie de la bugetul local, fie de la cel de stat, fie de la Uniunea Europeană.

Așadar, în prezent, cu bani de la bugetul local și de la bugetul de stat, facem următoarele:

- Reabilităm și modernizăm Creșa nr. 1 din str Adamclisi, cu aprox. 3,7 milioane de lei;
- Reabilităm și modernizăm Creșa nr. 2 din aleea Malinului, cu aprox. 4,9 milioane de lei;
- Reabilităm și modernizăm Creșa nr. 5 din aleea Mimozelor, cu aprox. 3,5 milioane de lei;
- Reabilităm, modernizăm și dotăm Liceul cu program sportiv „Nicolae Rotaru”, cu aprox 12,5 milioane lei;
- Consolidăm și modernizăm sala de tenis de masă în cadrul Liceului cu program sportiv „Nicolae Rotaru”, cu aprox. 3,2 milioane de lei.

Toate aceste lucrări vor fi finalizate până la finalul acestui an și în prima jumătate a anului viitor, cu excepția reabilitării liceului „Nicolae Rotaru”, unde estimăm că lucrările vor demara în această toamnă și vor dura 12 luni.

Mai mult, prin finanțare complementară, am alocat de la bugetul local peste 7 milioane de lei pentru 51 de unități de învățământ din Constanța (16 școli, 16 licee și 19 grădinițe), în vederea cheltuielilor materiale și de investiții.

Cu ajutorul finanțării europene, derulăm în prezent 10 proiecte, după cum urmează:
- Reabilităm termic Școala Gimnazială nr. 38 Dimitrie Cantemir, cu aprox. 5,4 milioane de lei;
- Reabilităm termic Liceul Teoretic Decebal, cu aprox. 13,6 milioane de lei;
- Reabilităm termic Școala Generală nr. 17 Ion Minulescu, cu aprox. 4,2 milioane de lei;
- Reabilităm termic Liceul Teoretic Ovidius, cu aprox, 10,3 milioane de lei;
- Reabilităm termic Școala Gimnazială nr. 8, cu aprox. 4,9 milioane de lei;
- Reabilităm și modernizăm Școala Gimnazială nr. 16 Marin Ionescu Dobrogianu, cu aprox. 6,3 milioane de lei;
- Reabilităm, modernizăm și dotăm Liceul Tehnologic Dimitrie Leonida, cu aprox. 7,7 milioane de lei;
- Reabilităm, modernizăm și dotăm Liceul tehnologic de electrotehnică și telecomunicații, cu aprox. 10,2 milioane de lei;
- Reabilităm, modernizăm și dotăm Grădinița cu program prelungit Amicii, cu aprox. 6 milioane de lei;
- Reabilităm, modernizăm și dotăm Grădinița cu program prelungit Mugurel, cu aprox. 4 milioane de lei.

Proiectele amintite aici au termene de execuție și de finalizare a lucrărilor într-un orizont de timp de la câteva luni, până la 2 ani.

Aceste investiții reprezintă doar începutul unui amplu proces de modernizare a infrastructurii educaționale din orașul nostru, ele nefăcând parte din finanțarea de bază pe care unitățile de învățământ o primesc de la bugetul local. Prin proiectele mai sus amintite și prin cele ce vor urma, ne asigurăm că tinerii Constanței se bucură de toate condițiile pentru a performa.

Mâine vom discuta despre „Constanța citește”, un proiect amplu la care eu țin foarte mult și care este adresat tuturor preșcolarilor și elevilor din clasele I-VIII din orașul nostru, și despre burse și modalitatea prin care înțelegem să răsplătim performanța școlară.

Vă mulțumesc!”, a scris primarul Vergil Chițac pe Facebook.

Tags: Vergil Chitac


Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii