Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
05:12 04 05 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Știri Constanța Acțiune a polițiștilor rutier în stațiunile de pe litoral în minivacanța de 1 Mai. S-a lăsat cu amenzi

ro

03 May, 2025 16:00 269 Marime text
Sursă foto: IPJ Constanța
 
  • Polițiștii au acționat cu precădere în stațiunea Mamaia și în zona de sud a litoralului, cu scopul prevenirii accidentelor rutiere și asigurării unui trafic în siguranță.
     
În noaptea de 2 spre 3 mai 2025, polițiști rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța au desfășurat o acțiune de amploare pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, în contextul minivacanței de 1 Mai, transmite un comunicat din partea Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.

Polițiștii au acționat cu precădere în stațiunea Mamaia și în zona de sud a litoralului, cu scopul prevenirii accidentelor rutiere și asigurării unui trafic în siguranță.

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate prin aplicația e-DAC 330 de persoane și au fost verificate 322 de vehicule.

Pentru a preveni accidentele rutiere produse pe fondul consumului de alcool, 293 de șoferi au fost testați cu aparatul etilotest.

În urma neregulilor constatate au fost aplicate 33 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 30.000 de lei. 

Au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalţi participanţi, 10 șoferi, față de care a fost luată măsura reţinerii permisului pentru conducere sub influența alcoolului, neacordare de prioritate, nerespectarea regimului legal de viteză și depășire neregulamentară.

De asemenea, au fost oprite din circulație 10 vehicule care nu prezentau siguranţă pe drumurile publice, până la remedierea problemelor constatate.


Aceste acțiuni contribuie la consolidarea disciplinei în trafic și la responsabilizarea conducătorilor auto, astfel încât drumurile publice din județul Constanța să devină mai sigure pentru toți cetățenii.

„Recomandăm tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație, pentru a se bucura de o vacanță fără incidente!”, a încheiat sursa citată.




Citește și:
VIDEO. Campania electorală s-a încheiat oficial: Propaganda, interzisă până la finalul votului. Peste 1.100 de forțe MAI asigură securitatea în Constanța
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii