Statul relansează brandul de apă minerală „Dacia”. Ar putea costa doar 1,50 lei la raft
Statul relansează brandul de apă minerală „Dacia”. Ar putea costa doar 1,50 lei la raft
163
Marime text

Statul român intenționează să aducă la viață un proiect mai vechi legat de lansarea unui nou brand de apă minerală. Este vorba despre apa „Dacia”, care, în urma unor estimări, ar aduce atât un impact economic, fiind un produs competitiv pe piața din România, cât social, aducând numeroase locuri de muncă în rândul comunităților defavorizate.
Ministrul Economiei, Irineu Darău, oscilează între o unitate de stat și un parteneriat public-privat. Dacă planul este aprobat, apa „Dacia” va fi disponibilă în retail în maximum trei ani.
„Sunt niște izvoare la 50 de kilometri de Deva care sunt foarte bune ca debit și calitativ. Avem și la Miercurea Ciuc, aici în Ardeal, avem și Vatra Dornei la fel. Toate izvoarele astea pe care le găsim sunt în zonele rurale, unde șomajul e 80%, cred. Vreo 20-25 de locuri de muncă tot vor fi într-o zonă rurală.
O sticlă, la noile costuri, bineînțeles de utilități, plastic, etichetă, mână de lucru, cred că la 1 leu, cam așa. La raft, 1 leu 50, din calculele noastre. La nivel global, ar putea să ne ajute cei din ambasade, din consulate să avem contacte cu toată lumea, să putem duce apă de calitate. Hai să fim serioși, suntem pe locul 3 în lume la calitatea apei.”, spune Laurențiu Zainea, director economic al Societății Naționale a Apelor Minerale, potrivit Știripesurse, care citează ProTV.
Citește și: „Statul vrea să fie partenerul mediului de afaceri, nu un obstacol”. Semnal de încredere pentru programul de relansare economică„Această idee este utilă și nu este deloc absurdă. Se poate vorbi nu doar de stat 100%, ci și de parteneriate public-private. Se poate vorbi, de exemplu, dacă se construiește o fabrică nouă sau se achiziționează una. Care este obiectivul pentru a avea beneficiu economic? Concurențial, să fii mai bun decât alții care îmbuteliază și vând apă, nu e un lucru ușor. Trebuie să fim indubitabil convinși că se va realiza profit.”, a adăugat și Irineu Darău, ministrul Economiei, potrivit sursei menționate.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


