Seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în Piața Ovidiu din Constanța
Seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în Piața Ovidiu din Constanța
185
Marime text
Seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în această duminică, de la ora 18:00, în Piața Ovidiu din Constanța. Potrivit Primăriei Constanța, de această dată, publicul este invitat într-o călătorie spectaculoasă „Pe străzile Parisului”, un spectacol care recreează farmecul Parisului secolului al XVII-lea.
Accesul este gratuit.Inspirat de celebra pictură „Patru chipuri la masa” a fraților Le Nain, spectacolul aduce la viață personaje de epocă și meserii de altădată, într-o combinație fascinantă de statui vivante, teatru și animație stradală.
Pentru o oră, Piața Ovidiu va deveni un colț de Paris de altădată, unde personajele ies din tablou și își spun povestea chiar în mijlocul spectatorilor. Publicul va fi invitat să descopere atmosfera plină de culoare și energie a unei epoci fascinante, într-o experiență artistică dedicată întregii familii.
Evenimentul face parte din seria „Spectacole stradale cu statui vivante”, organizată de Primăria Municipiului Constanța. Până pe 23 august, în fiecare duminică, de la ora 18:00, constănțenii și turiștii sunt invitați să descopere spectacole care transformă cele mai frumoase spații ale orașului în adevărate galerii de artă în aer liber“ - conform Primăriei Constanța.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


