Salvamarii din sudul litoralului, convocați, pe plajă, de autoritățile locale din Mangalia
Salvamarii din sudul litoralului, convocați, pe plajă, de autoritățile locale din Mangalia
29 Jun, 2026 16:24
ZIUA de Constanta
150
Marime text
150
Marime text

Viceprimarul cu atribuții de primar al municipiului Mangalia, Paul Foleanu, împreună cu reprezentanți locali ai Poliției, Jandarmeriei, ISU, Poliției Locale i-au convocat, pe plaja din stațiunea Jupiter, pe salvamarii din salba de stațiuni din subordinea administrației locale.
Potrivit șefului salvamarilor din sudul litoralului, Vasile Borteș, autoritățile au recomandat celor peste 80 de salvatori prezenți la eveniment, să acționeze la timp, să intervină operativ pentru evitarea incidentelor sau a eventualelor tragedii, in această vară.
„Ne-au recomandat să fim foarte atenți cu turiștii, să nu-i jignim, să acționăm prompt, să ne salvăm și noi viețile, în caz de pericol pe steag roșu, și să colaboirăm cu poliția, jandarmeria, pomperii în caz de nevoie. Vom fi ajutați în orice situație. în caz de indisciplină din partea turiștilor, privind tulburarea ordinii publice pe plajă sau intrarea în apă pe steag roșu, ignorând solicitările salvamarilor, vor primi imediat sprijin de la echipajele mixte de polițiști și jandarmi care oricum patrulează prin stațiuni”, a explicat Vasile Borteș.
Pe lângă atribuțiile de supraveghere și intervenție, salvamarii au fost îndemnați ca, în perioadele de caniculă, să le recomande turiștilor, în special persoanelor vârstnice și mamelor cu copii, să respecte măsurile de protecție împotriva temperaturilor extreme, pentru a preveni problemele de sănătate cauzate de expunerea la soare.
Citește și
Cumpărări ConstanțaÎn comuna 23 August se asigură servicii de salvamar în perioada sezonului estival. Contract de 270.000 lei (DOCUMENTE)
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


