00:12 21 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii" au invins Lokomotiv Plovdiv

03 Jul, 2006 00:00 979 Marime text

# Tibor Moldovan a deschis scorul in minutul 21, dupa ce Decebal Gheara a ratat un penalty la cinci minute dupa inceperea partidei * Ploaia torentiala a pus mari probleme, atat organizatorilor partidei, cat si spectatorilor * Multi dintre cei care ar fi vrut sa asiste la meci, au fost intorsi din drum de rafalele de ploaie, dar si de zvonurile conform carora meciul va fi reprogramat

Farul Constanta a invins formatia bulgara Lokomotiv Plovdiv cu scorul de 2-1 (1-1), sambata, in prima mansa a turului II din Cupa UEFA-Intertoto la fotbal.Meciul a inceput la ora 21.00, cu o ora intarziere fata de program, din cauza ploii care a cazut la Constanta. "Rechinul" Tibor Moldovan a deschis scorul in minutul 21, dupa ce Decebal Gheara a ratat un penalty la cinci minute dupa inceperea partidei. Bulgarii au egalat in minutul 33, prin Iavor Vandev. Victoria constantenilor a fost adusa de Iulian Apostol, in minutul 89. Mansa a doua este programata la Plovdiv, pe 8 iulie. Echipa Farul Constanta a castigat, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), meciul sustinut in compania formatiei Lokomotiv Plovdiv, in prima mansa a turului doi al Cupei UEFA Intertoto. Momcilo Vukotic, antrenorul marinarilor a aliniat la start o echipa formata din Curca, Farmache, Barbu, Gheara, Florea, Soare (Boghitoi, minutul 70), Voiculet, Todoran, Apostol (Apostu, minutul 63), Gurita, T. Moldovan (V. Gheorghe, minutul 80). Echipa bulgarilor a fost formata din Kolev, Orlovski (Backov, minutul 30), Miliev, Samokisev, Hristev, Halimi, Vlatinski, Dimitrov, Anev (Ilici, minutul 60), Pandev, Zlatovski (Zlatinov, minutul 75). Meciul a fost arbitrat de o brigada din Ungaria, cu Janos Megyebiro la centru. Asistenti au fost Peter Szabo si Zsolt Szpisjak. Observatorul intalnirii a fost turcul Muhittin Bosat. Mansa retur se va disputa in 8 iulie, de la ora 18.00, pe stadionul Vassil Levski din Sofia. Din pacate, ploaia a pus mari probleme, atat organizatorilor partidei, cat si spectatorilor. Multi dintre cei care ar fi vrut sa asiste la meci, au fost intorsi din drum de rafalele de ploaie, dar si de zvonurile conform carora meciul va fi reprogramat. La ora 20.00, la care fusese anuntata inceperea partidei, la Constanta ploua torential de patru ore. Astfel, brigada de arbitri condusa de ungurul Janos Megyebiro a iesit de la vestiare pentru a verifica starea gazonului. Desi pe gazon nu erau balti, totusi mingea nu sarea, astfel ca arbitrul a decis amanarea partidei pentru o ora.