Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
20:23 29 01 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

PSD București face schimbări la vârf după alegerile locale! Șefi de sector demisionează, interimari numiți la Vila Lac

ro

29 Jan, 2026 18:53 175 Marime text

 
  • Deputata Rodica Nassar și-a anunțat demisia din funcția de președinte al PSD Sector 2. 

PSD plătește nota alegerilor locale. Șefi de sector ies din joc, iar interimarii urmează să fie numiți la Vila Lac, conform stiripesurse.ro.

Lista celor schimbați

Deputata Rodica Nassar și-a anunțat demisia din funcția de președinte al PSD Sector 2. Decizia a fost făcută publică printr-un mesaj postat pe Facebook. Rodica Nassar a fost cel mai longeviv președinte de filială PSD din toată țara, fiind în funcție din 1997.

Andrei Trocan, viceprimar al Sectorului 4, și-a depus și el demisia din funcția de președinte al organizației PSD Sector 4. Mișcarea este parte a unui proces mai amplu de reorganizare la nivelul filialei PSD București.


Surse politice indică faptul că și Gabriel Mutu, președintele PSD Sector 6, ar urma să demisioneze în perioada imediat următoare, în contextul presiunilor interne generate de rezultatele slabe obținute la alegerile locale.

Ședință decisivă la Vila Lac

Duminică, 1 februarie, la Vila Lac este programată o ședință a Comitetului Executiv al PSD, în cadrul căreia conducerea centrală urmează să oficializeze numirea unor președinți interimari la nivelul organizațiilor de sector din Capitală.


Conform informațiilor disponibile, primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, ar urma să fie desemnat președinte interimar al PSD Sector 2, în timp ce la Sectorul 4 funcția ar urma să fie preluată de city managerul Alexandru-Hazem Kansou.

Pentru organizația PSD Sector 6, sursele indică numirea ca președinte interimar a lui Adrian Vigheciu, viceprimar al Municipiului București, deciziile urmând să fie validate formal în cadrul ședinței de duminică.

Efectele eșecului de la alegerile locale

Schimbările din conducerea organizațiilor de sector vin pe fondul eșecului înregistrat de PSD la alegerile locale din toamna anului trecut în București, scrutin considerat decisiv pentru influența partidului în Capitală.


Daniel Băluță, președintele PSD București și primar al Sectorului 4, a pierdut competiția pentru funcția de primar general al Capitalei, clasându-se pe locul al treilea, cu 20,51% din voturi.

În fața sa s-au situat Ciprian Ciucu, care a obținut 36,16% din voturi, și Anca Alexandrescu, cu 21,94%, rezultatul fiind interpretat în interiorul partidului drept un semnal clar pentru resetarea conducerii organizațiilor locale din București.


Citește și:
Deputatul PSD Gheorghe Daniel Georgescu: Întâlnire de lucru cu organizația județeană de femei social-democrate din Constanța
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii