Primele declarații ale lui Călin Georgescu după trimiterea în judecată - „Rechizitoriul de ieri este un discurs, atât”
Primele declarații ale lui Călin Georgescu după trimiterea în judecată - „Rechizitoriul de ieri este un
17 Sep, 2025 11:56
ZIUA de Constanta
252
Marime text



Fostul candidat la preşedinţie Călin Georgescu, trimis în judecată pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acţiuni împotriva ordinii constituţionale şi comunicarea de informaţii false, a ajuns, miercuri, la sediul IPJ Ilfov pentru a semna controlul judiciar. Acesta a declarat că adevărul se va arăta în cazul acestui ultim dosar pentru care ieri a fost trimis în judecată, notează știripesurse.ro.
„Rechizitoriul de ieri este un discurs, atât. Iar dosarul ca atare este o copie la indigo a dosarului din anul 2016 al președintelui Trump. Sunt aceleași acuze, dar s-au schimbat actorii”, a declarat Călin Georgescu.
Georgescu a prezentat și motivele pentru care, susține el, i-a fost făcut acest nou dosar.
„Pentru că eu doresc fericirea și prosperitatea poporului român, iar ei știu că vreau și că pot face asta. Pentru că eu vreau ca România să devină ceea ce merită și anume placa turnantă a Europei, centrul deciziilor, nu periferia slugilor. Pentru că eu doresc scoaterea României din mizeria economică(...) și pentru că noi suntem stăpâni pe resursele noastre, pe pământul nostru, pe destinul nostru și ei știu că eu pot face asta”, a declarat Georgescu.
Citește și
Motivele pentru care procurorii pentru care procurorii i-au trimis în judecată pe Călin Georgescu și Horațiu Potra, împreună cu alți 20 de inculpați! Acuzații grave (RECHIZITORIU)
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii