Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
10:02 26 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primăria Constanța Recomandări stricte pentru constănțeni în timpul avertizării de caniculă din această după-amiază. Farmaciile devin puncte de prim ajutor

ro

26 Jun, 2026 08:54 158 Marime text
Sursă foto: Primăria Constanța
Continuă canicula în Dobrogea! Meteorologii au emis o nouă atenționare COD GALBEN pentru temperaturi ridicate.
  • Astăzi, între orele 12:00 și 21:00, întreaga regiune se află sub avertizare, fiind prognozate temperaturi maxime cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius. Totodată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

În sprijinul constănțenilor, farmaciile din municipiu rămân puncte de sprijin pe durata episoadelor de caniculă. Persoanele afectate de temperaturile ridicate se pot răcori și hidrata în incinta acestora, iar în majoritatea farmaciilor este oferită gratuit și măsurarea tensiunii arteriale.

Pentru a preveni efectele temperaturilor extreme asupra sănătății, reprezentanții Serviciului Protecție Civilă recomandă:

•     evitați expunerea prelungită la soare, în special între orele 11:00 și 18:00;
•     dacă folosiți aer condiționat, setați temperatura cu aproximativ 5 grade mai mică decât cea din exterior;
•     nu utilizați ventilatoarele atunci când temperatura aerului depășește 32°C;
•     purtați haine lejere, din fibre naturale, în culori deschise, și pălării de soare;
•     consumați zilnic 1,5 – 2 litri de lichide, fără să așteptați apariția senzației de sete. În perioadele caniculare este recomandat să beți un pahar de apă la fiecare 15 – 20 de minute;
•     evitați consumul de alcool, băuturi cu multă cofeină sau zahăr, deoarece favorizează deshidratarea;
•     limitați activitățile fizice intense desfășurate în aer liber;
•     acordați o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu dizabilități, oferindu-le lichide în mod regulat;
•     păstrați legătura cu rudele și vecinii în vârstă sau cu probleme de sănătate, pentru a vă asigura că sunt în siguranță;

•     pentru menținerea unei temperaturi suportabile în locuință, țineți ferestrele și draperiile închise pe timpul zilei, aerisiți seara și dimineața devreme, reduceți utilizarea surselor de căldură și opriți aparatele electrocasnice de care nu aveți nevoie.

Pentru orice situație care necesită intervenția autorităților sau pentru sesizarea unor probleme cauzate de temperaturile ridicate, cetățenii pot apela permanent:

0241 550 055 – Dispeceratul Primăriei Municipiului Constanța;
0737 552 271 – Dispeceratul Serviciului Protecție Civilă.

PRECIZĂRI:
 Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice.

Ti-a placut articolul?

Comentarii