Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
04:01 12 07 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Premierul desemnat, Ilie Bolojan - „Voi continua discuțiile cu partidele politice pentru definitivarea Guvernului și a programului de guvernare“

ro

20 Jun, 2025 16:06 386 Marime text
Foto: Administrația PrezidențialăPreședintele României, Nicușor Dan, a susținut vineri, 19 iunie 2025, ora 15:00, o declarație de presă, la Palatul Cotroceni.

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a decis să îl desemneze premier al României pe Ilie Bolojan. 

Domnule Președinte, vă mulțumesc pentru încrederea pe care mi-ați acordat-o prin această nominalizare. Sunt conștient de marea responsabilitate pe care mi-o asum, datorită situației dificile în care se găsește țara noastră, ca efect al crizei bugetare îndelungate.

Începând din această după-amiază, voi continua discuțiile cu partidele politice pentru asigurarea unei majorități parlamentare, pentru definitivarea Guvernului și a programului de guvernare.

În aceste acțiuni, voi urmări trei direcții. Să punem ordine în finanțele țării, să lucrăm pentru o bună guvernare care să creeze condiții de dezvoltare în România și, prin tot ceea ce facem, nu în ultimul rând, să arătăm respectul cuvenit românilor.

Și știu că nu va fi o întreprindere ușoară, dar am convingerea că împreună cu Președintele României, cu oamenii responsabili din partidele politice și bazându-ne pe cetățenii țării noastre, putem trece de această situație dificilă și repune România pe un drum bun“ - a precizat Ilie Bolojan. 

Citește și: 

Ilie Bolojan, desemnat premier al României! Anunțul președintelui, Nicușor Dan
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii