Poveste sfâșietoare a unui cățeluș care a fost adoptat, apoi returnat la adăpost - „Tristețea din ochii lui e nemărginită...”
Poveste sfâșietoare a unui cățeluș care a fost adoptat, apoi returnat la adăpost - „Tristețea din ochii![](/static/www_v2/img/logo.jpg)
Asociațiile pentru Protecția Animalelor semnalează tot mai des cazuri când necuvântătoarele care au fost adoptate sunt returnate adăposturilor, din varii motive. Spre exemplu, Asociația Arca lui Norocel din Prahova le-a împărtășit urmăritorilor de pe Facebook, poveste unui cățel care a trecut prin astfel de situație
Cățelul Marinel, care, inițial abandonat în Plopeni, județul Prahova, acum 5 ani și salvat Asociația Arca lui Norocel, înainte de a-l ridica hingherii, a fost adoptat în scurt timp de o familie. Marinel, însă, nu a mai fost dorit de familia adoptivă în momentul în care a început să fugărească găinile din curte, iar soluția pe care stăpânii patrupedului au găsit-o, a fost aceea de a-l retura pe Marinel adăpostului.
„Tristețea din ochii lui e nemărginită, fiindcă acum retrăiește clipe la care nu s-ar fi așteptat.
Din nefericire, povestea lui Marinel este una care se tot repetă.
Inițial abandonat în Plopeni, acum 5 ani, salvat de noi înainte de a-l ridica hingherii.
Ne-am bucurat atunci, fiindcă la scurt timp a fost adoptat!
După 5 ani, nici nu luasem în considerare că ar mai putea fi returnate animalele adoptate.
Surpriză însă! Marinel fugărea găini, iar cea mai ușoară variantă pentru proprietari, dar totodată dureroasă pentru Marinel, a fost aceea de a renunța la el.
De astăzi este înapoi în grija noastră.
Nu recunoaște locul în care oricum a stat pentru scurtă perioadă acum 5 ani.
E trist, nu înțelege ce se întâmplă și de ce nu e aproape de oamenii care i-au fost familie
Asta înseamnă să îi părăsești! Înseamnă să le frângi inima!
Marinel este din nou în căutarea unei familii, sperăm, una pentru totdeauna”
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp