Polițiștii, față în față cu preșcolarii de la Grădinița „Roboțel”, din Constanța
Polițiștii, față în față cu preșcolarii de la Grădinița „Roboțel”, din Constanța
30 Apr, 2026 15:05
ZIUA de Constanta
178
Marime text
178
Marime text

În cursul zilei de ieri, 29 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Siguranță Școlară și Prevenirea Criminalității s-au aflat în mijlocul preșcolarilor din cadrul Grădiniței cu Program Prelungit „Roboțel” din municipiul Constanța, desfășurând o activitate educativ-preventivă dedicată formării unui comportament responsabil în trafic și în societate.
Prin intermediul unor metode interactive și adaptate vârstei copiilor, polițiștii au utilizat covorașul de educație rutieră, un instrument atractiv și eficient, pentru a le explica celor mici regulile esențiale de circulație.
Preșcolarii au învățat, într-un mod practic și accesibil, cum să traverseze corect strada, semnificația principalelor indicatoare rutiere și unde trebuie să stea în mașină pentru a fi în siguranță, potrivit IPJ Constanța.
Activitatea a fost organizată sub forma unor jocuri, demonstrații și simulări, copiii fiind implicați activ în exerciții de traversare și recunoaștere a situațiilor din trafic. Metodele interactive au stârnit interesul și entuziasmul celor mici, contribuind la o mai bună înțelegere a informațiilor prezentate.
„Întâlnirea s-a desfășurat într-o atmosferă plină de veselie și energie pozitivă, preșcolarii participând cu interes și bucurie la toate activitățile propuse”, precizează instituția.
Citește și:
VIDEO. Aproximativ 500 de polițiști mobilizați la Constanța de 1 Mai. Măsuri sporite de siguranță în minivacanță
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


