Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:08 30 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

PÎCCJ respinge afirmațiile ministrului Mediului privind o presupusă solicitare de audiență. Precizările transmise de Parchetul General

ro

30 Jul, 2026 15:52 186 Marime text





Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție emite următorul Punct de vedere privind afirmațiile ministrei  Diana-Anda Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, realizate în cadrul emisiunii „Interviurile Libertatea”.

Potrivit PÎCCJ, de la data numirii în funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a Cristinei Chiriac și până în prezent, la nivelul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție nu a fost înregistrată nicio solicitare de audiență din partea  Diana-Anda Buzoianu - ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor.

Singurele solicitări formulate de către ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor și recepționate de către procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție constau în adresa nr. 70162/DAB/24.06.2026 (Anexa 1) și adresa nr. 70187/DAB/06.07.2026 (Anexa 2), adrese care, însă, nu conțin nicio cerere de primire în audiență.

Adresa nr.  70162/DAB/24.06.2026 (Anexa 1) conține, explicit, o invitație formulată de către doamna Diana-Anda Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, în atenția doamnei Cristina Chiriac, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, de a organiza o ședință, la data și locul stabilite de comun acord, pentru a identifica cele mai potrivite demersuri de reducere și combatere a infracțiunilor de mediu.

Adresa nr. 70187/DAB/06.07.2026 (Anexa 2) conține, la rândul ei, invitația de a participa la o discuție aplicată privind identificarea, reducerea și combaterea infracțiunilor de mediu, ce urma a se purta, conform celor stabilite unilateral de către  Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, la sediul ministerului fie în 8 iulie, orele 11-14, fie în 9 iulie, orele 14-15.


Celor două solicitări anterior referite li s-a răspuns prin adresa nr. 11953/E/2026 din 07.07.2026 (Anexa 3), în sensul confirmării participării la asemenea întâlniri a procurorului-șef al Biroului de combatere a infracțiunilor de mediu din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, cu amendamentul că, totuși, în perioada referită (8 iulie, orele 11-14/9 iulie, orele 14-15), domnul procuror se află în imposibilitatea de a participa, fiind implicat în activități de urmărire penală urgente, având, însă, disponibilitatea de a participa în săptămâna imediat următoare, preferabil miercuri, 15 iulie 2026, orele 11-14.

Desemnarea procurorului-șef al Biroului de combatere a infracțiunilor de mediu din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție în vederea participării la astfel de întâlniri s-a realizat în considerarea importanței acordate de către Ministerul Public combaterii acestui fenomen.

Solicitarea Ministerului Public, cuprinsă în adresa nr. 11953/E/2026, de a organiza întâlnirea în săptămâna imediat următoare celei propuse de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a fost motivată de imperativul participării procurorului desemnat la o serie de activități de urmărire penală de natură urgentă, prorogarea propusă fiind, astfel, justificată obiectiv, pe de o parte, dar a ținut seama, totodată, și de cuprinsul invitației inițiale (adresa nr. 70162/DAB/24.06.2026 - anexa 1), conform căreia ședința urma a fi organizată „la data și locul stabilite de comun acord”, și nu la data și ora stabilite unilateral de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.

În concluzie, informarea corectă și transparentă a opiniei publice presupune încunoștințarea acesteia cu privire la următoarele împrejurări:

Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Cristina Chiriac, nu a primit nicio solicitare de audiență din partea  Dianei-Anda Buzoianu - ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor;


Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție acordă o importanță deosebită combaterii infracțiunilor de mediu și principiului cooperării interinstituționale loiale, sens în care, la solicitarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor având ca obiect organizarea și participarea la ședințe comune cu această tematică, a desemnat pe procurorul-șef al Biroului de combatere a infracțiunilor de mediu din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, profesionist cu o înaltă calificare în domeniu.Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție își reafirmă disponibilitatea de a purta un dialog interinstituțional onest, transparent și constructiv, bazat pe respect reciproc și cooperare loială, în vederea îndeplinirii eficiente a misiunii Ministerului Public și a consolidării încrederii cetățenilor în actul de justiție.


Citește și
Războiul plajelor din Mamaia se mută în instanță Cluburile Fratelli și Crazy au dat în judecată ABADL, în timp ce Ministrul Mediului reclamă ilegalități pe plajă (VIDEO)
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii