O parte din suprafata impadurita cu plopi din Delta va fi defrisata
O parte din suprafata impadurita cu plopi din Delta va fi defrisata
27 Mar, 2006 00:00
ZIUA de Constanta
1357
Marime text
1357
Marime text
Pe o treime din suprafata impadurita in anii 1960 in Delta Dunarii se vor executa taieri. Seful Directiei Silvice (DS) Tulcea, Aurel Simonencu a declarat ca taierea a 150.000 de metri cubi de lemn din diferite zone ale Deltei Dunarii se impune in conditiile in care varsta plopilor este depasita. "Aceasta taiere a copacilor va fi urmata de o replantare, iar pentru ca actiunile noastre sa nu fie inutile, trebuie solutionata problema animalelor crescute in semi-salbaticie in Delta care distrug plantatiile de puieti", a spus directorul DS Tulcea. Sambata, zeci de elevi ai Cercului de biologie-dendrologie din cadrul Palatului Copiilor au participat la o serie de manifestari organizate de DS Tulcea, cu prilejul Lunii Padurii.Manifestarile au inceput cu o prezentare a semnificatiei acestei sarbatori, a ariilor protejate din judet, elevii participand si la un concurs premiat de reprezentantii directiei silvice. De altfel, in urma cu cateva zile, in Parcul National Muntii Macinului, a avut loc un alt concurs, cu tema "Luna Padurii", intre cinci echipaje de elevi din scoli din Tulcea, Cerna, Greci, Macin si Luncavita, intrecerea fiind castigata de elevii tulceni.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


