O fetiță de trei ani a murit la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu
O fetiță de trei ani a murit la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu
13 May, 2025 09:18
ZIUA de Constanta
323
Marime text

O fetiță de trei ani a decedat, duminică seara, 11 mai 2025, la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu. Imediat după deces, au fost înștiințate Ministerul Sănătății și DSP Gorj, a transmis purtătorul de cuvânt al SJU Târgu Jiu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, Mihaela Țicleanu, fetița a fost adusă la spital cu ambulanța, de la Centrul de Permanență Mătăsari.
„În seara zilei de 11 mai 2025, pacienta, în vârstă de trei ani, a fost adusă cu ambulanța de la Centrul de Permanență Mătăsari la Camera de Gardă Pediatrie, la ora 20:25. Fusese consultată la centrul de permanență și medicul de gardă de acolo a anunțat medicul SJU Târgu Jiu că suspicionează o ingestie de medicamente (medicația surorii de cinci ani care are autism infantil și pentru care ia tratament). Părinții au negat. Părinții au relatat că fetița începuse să tușească și să aibă febră cu două zile în urmă și că la momentul prezentării la SJU Târgu Jiu se afla sub tratament cu antibiotic prescris de medicul de familie.
I s-a administrat tratament pentru convulsiile pe care le prezenta, dar la aproximativ jumătate de oră, în salon, pacienta a prezentat o criză de apnee și stop cardiorespirator. A fost resuscitată vreme de aproximativ o oră de către o echipă de medici ATI și cardiologie, dar nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul. Trupul neînsuflețit a fost transportat la SML Gorj pentru efectuarea necropsiei și stabilirea cauzei decesului. Imediat după deces, au fost înștiințate Ministerul Sănătății și DSP Gorj”, a precizat purtătorul de cuvânt al SJU Târgu Jiu, Mihaela Țicleanu.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii