Medicii șefi de secții din spitale, în vizorul ministrului Sănătății! Vor fi evaluați periodic
Medicii șefi de secții din spitale, în vizorul ministrului Sănătății! Vor fi evaluați periodic


Conform ministrului, calitatea universitarǎ nu mai poate fi singura recomandare pentru a deveni șef de secție.Un spital este sănătos atunci când secțiile lui funcționează corect. Dincolo de clădiri moderne și echipamente de ultimă generație, esența calității medicale stă în organizarea fiecărei secții, în modul în care echipa este coordonată și în respectul arătat pacienților.
Prin această modificare legislativă, șefii de secție, de laborator sau de serviciu medical vor semna contracte de administrare bazate pe indicatori de performanță clari, monitorizați anual. În plus, funcția nu va mai fi ocupată doar prin formalități: fiecare candidat va susține un examen real, fundamentat pe un proiect de dezvoltare a secției și a echipei medicale, cu indicatori concreți și obiective măsurabile“ - anunță Ministrul Alexandru Rogobete.
Citește și:Este o normalitate pe care trebuie să o readucem în spitale. Știm bine că nu întotdeauna cel mai mare în grad universitar este și cel mai bun lider. Recunoaștem acest adevăr și schimbăm împreună modalitatea de ocupare a funcțiilor de conducere.
Eliminăm concursurile formale, unde se „recitau” două-trei articole de lege, și introducem criterii minime, criterii de performanță și evaluare continuǎ. Știu că rezistența este mare, dar împreună putem să ne facem bine. Este evident, cu toată bunăvoința pe care o am, că lucrurile nu mai pot continua așa și că trebuie să punem capăt unui obicei care a funcționat doar în avantajul unora.
[🔹] Conducerea unei secții nu este un titlu onorific, ci o responsabilitate continuă și încǎ una mare
[🔹] Organizarea echipei, grija față de pacienți și calitatea actului medical vor fi criterii reale de evaluare.
[📢] Mesajul meu este ferm: șefii de secție nu mai pot rămâne în funcții din inerție. Ei trebuie să fie lideri activi, profesioniști și responsabili.
Această măsură înseamnă spitale mai organizate, secții mai eficiente și, în final, pacienți mai bine tratați“ - mai transmite ministrul Alexandru Rogobete
Contracte de performanță pentru managerii de spitale. Anunțul ministrului Alexandru Rogobete
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp