Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
09:36 15 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE FOTO+VIDEO Direcția Generală Poliția Locală Constanța inaugurează noul sediu!

ro

15 Jul, 2026 08:39 348 Marime text


Direcția Generală Poliția Locală Constanța inaugurează astăzi, 15.07.2026, noul sediu în care polițiștii locali își vor desfășura activitatea!

Noul sediu se află pe Șoseaua Industrială nr. 7, din Municipiul Constanța!

„Această inaugurare marchează un moment important în dezvoltarea instituției prin deschiderea unui spațiu modern, adaptat cerințelor actuale, și orientat către creștereaeficienței serviciilor comunității", au transmis reprezentanții insituției.


La eveniment se află și primarul Vergil Chițac.

Cu această ocazie, șeful Poliției Locale, Ionuț Dumitru, a precizat că acest moment este important atât pentru lucrătorii din cadrul DGPL Constanța, cât și pentru cetățenii municipiului Constanța.


 

„Stimați invitați, dragi colegi,

Este o deosebită onoare să vă urez bun venit la inaugurarea noului sediu al Direcției Generale Poliția Locală Constanța. Pentru noi, această zi înseamnă mult mai mult decât deschiderea unei clădiri noi. Este momentul care marchează evoluția unei instituții aflate într-un continuu proces de modernizare și profesionalizare.

În ultimii ani, Direcția Generală Poliția Constanța a trecut printr-un amplu proces de reorganizare. Am construit o echipă mai bine pregătită, am îmbunătățit modul de lucru, am investit în pregătirea profesională și în dotările necesare, iar astăzi putem spune că aceste eforturi se reflectă în rezultatele obținute”, declară șeful Poliției Locale, Ionuț Dumitru.



Primarul Vergil Chițac a declarat că inaugurarea noului sediu al Poliției Locale marchează un nou pas în procesul de modernizare și profesionalizare a instituției.

„Bună ziua tuturor și vă mulțumesc că ați răspuns invitației noastre atât de dimineață.

Astăzi inaugurăm noul sediu al Poliției Locale. Este o investiție importantă pentru oraș și un nou pas în modernizarea și profesionalizarea continuă a Poliției Locale. În acești ani, Poliția Locală s-a profesionalizat, am... s-a reformat. Este în permanență supusă unui proces de reformă, și reforma asta a vizat trei direcții principale: organizarea și restructurarea personalului, pregătirea de specialitate și, în mod evident, scopul logistic”.




PRECIZĂRI:
 

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 








Citește și:
Poliția Locală Constanța rămâne momentan fără mașini noi! Licitația pentru 35 de autoutilitare a fost anulată (DOCUMENT)

 


Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii