Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
19:04 26 03 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Linia electrică Constanța Nord – Medgidia Sud, proiect strategic pentru energia regenerabilă în Dobrogea, adoptat de guvern

ro

26 Mar, 2026 17:50 164 Marime text







Guvernul a aprobat în ședința de astăzi, 26 martie 2026, declararea investiției „LEA 400 kV d.c. (1 c.e.) Constanța Nord – Medgidia Sud” ca proiect de importanță națională în domeniul rețelei electrice de transport. Proiectul include lucrări de construire, modernizare, retehnologizare, exploatare, întreținere, reparații și intervenții în caz de avarie, precum și realizarea condițiilor de coexistență pentru infrastructura electrică.

Hotărârea stabilește amplasamentul obiectivului și creează cadrul legal necesar pentru derularea lucrărilor, inclusiv procedurile de expropriere pentru imobilele private situate pe coridorul liniei electrice. Statul român acționează ca expropriator, aprobând listele proprietarilor afectați și despăgubirile aferente. De asemenea, sunt reglementate transferurile de administrare pentru anumite imobile aflate în proprietate publică.


Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 234.320 lei (inclusiv TVA), iar fondurile necesare pentru exproprieri se ridică la circa 23.710 lei. Proiectul va fi realizat în 18 luni, finanțarea fiind asigurată din sursele proprii ale Transelectrica S.A. și alte surse legale, în timp ce despăgubirile vor fi suportate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.

Linia aeriană va facilita racordarea noilor producători de energie electrică, în special a celor din surse regenerabile, la Sistemul Energetic Național (SEN). Aceasta este deosebit de importantă pentru Dobrogea, unde se dezvoltă centrale și parcuri eoliene a căror producție trebuie integrată eficient în rețeaua națională.



Citește și
Guvernul accelerează decarbonizarea. Noi măsuri pentru respectarea PNRR
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii