Lecții de siguranță la Mangalia. Polițiștii au învățat copiii de clasa pregătitoare cum să circule corect
Lecții de siguranță la Mangalia. Polițiștii au învățat copiii de clasa pregătitoare cum să circule corect
28 Jan, 2026 15:35
ZIUA de Constanta
118
Marime text
118
Marime text

Polițiștii din județul Constanța se implică într-o amplă acțiune de prevenție și educație în rândul populației din teritoriu.
Astfel, reprezentanții autorităților s-au întâlnit cu copii din clasa 0 pentru a discuta despre educația rutieră, în calitate de pietoni, bicicliști sau pasageri într-o mașină, în cadrul unei școli din Mangalia.
Polițiștii au transmis, de asemenea, recomandări tinerilor cu privire la circulația rutieră.
Citește și: Un elev de 13 ani s-a aruncat de pe geamul unei școli din Mangalia„Astăzi, 28 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției municipiului Mangalia - Biroul Siguranță Rutieră au desfășurat activități de educație rutieră la Școala Gimnazială Sfântul Andrei din Mangalia.
Astfel, polițiștii s-au întâlnit cu elevii claselor 0 și au discutat aspecte legate de siguranța rutieră.
În cadrul discuțiilor purtate în clasă, polițiștii au pus accentul pe conduita preventivă pe care elevii trebuie să o adopte în calitatea lor de pietoni, bicicliști sau pasageri într-un autovehicul, acestora fiindu-le adresate recomandări.
Astfel de activități preventive, destinate micilor pietoni și bicicliști, vor continua și în perioada următoare, scopul fiind reducerea evenimentelor rutiere negative printr-o educație rutieră timpurie.”
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


