Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
21:21 03 05 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jandarmii constănțeni au oprit 27 de fapte infracționale, în ultimele 24 de ore. 30 de persoane, conduse la sediul poliției

ro

03 May, 2025 09:41 296 Marime text
foto cu rol ilustrativ: IJJ Tulcea

În ultimele 24 de ore, jandarmii din Constanța au desfășurat acțiuni menite să sporească siguranța cetățenilor. Astfel, aproximativ 150 de jandarmi au fost alături de oameni.

Gruparea de Jandarmi Mobilă „Tomis” Constanța a precizat că, în cadrul misiunilor desfășurate, jandarmii au reușit să oprească activitatea infracțională în 27 de cazuri, reținând în flagrant sau în urma sesizărilor primite 27 de autori, în contextul prevenirii și combaterii traficului și consumului ilicit de droguri. De asemenea, au fost conduse la sediul poliției 30 de persoane pentru cercetări suplimentare.

Totodată, jandarmii au aplicat amenzi acolo unde au fost constatate abateri de la normele legale. Astfel, au fost aplicate 8 sancțiuni, în valoare totală de 500 de lei, ca urmare a constatării unor abateri de la normele de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. De asemenea, au fost verificate, prin aplicația e-DAC, peste 370 de persoane.
„Jandarmii s-au aflat permanent în zona stațiunilor de pe litoralul Mării Negre pentru a avea grijă de siguranța turiștilor și au transmis frecvent recomandări și măsuri de prevenire a accidentelor și a altor incidente care ar putea pune în pericol integritatea fizică a acestora.

Noi rămânem în continuare la datorie și suntem pregătiți să vă oferim sprijin în orice situație.”, a conchis sursa citată.
 
Citește și:
ConstanțaMai multe persoane, suspectate de trafic și consum de substanțe interzise, depistate de jandarmi de 1 Mai
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii