Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
15:43 09 02 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Întâlnirea anuală cu beneficiarii, la Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale

ro

09 Feb, 2026 14:19 229 Marime text

 
Vineri, 6 februarie, a avut loc la Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale întâlnirea anuală cu beneficiarii. Prezentarea, condusă de comandantul școlii, comandorul Valentin Nae, a debutat cu evaluarea modului în care s-au desfășurat activitățile de bază în cadrul instituției de învățământ în anul școlar precedent, cu accente pe sprijinul acordat de beneficiari, pe eforturile făcute pentru a atinge obiectivele de pregătire a viitorilor maiștri militari de marină și pe perspectivele pentru anul școlar în curs și cel care urmează.
 

Prezentarea a generat o amplă sesiune de discuții, în cadrul căreia au fost evidențiate mai multe idei. În primul rând, conducerea școlii a cerut beneficiarilor să facă tot posibilul ca, în stagiul de practică, să le insufle elevilor cât mai multă încredere că vor fi susținuți, pas cu pas, pentru a se adapta funcțiilor pe care vor fi repartizați.
 

„O temere constantă a elevilor care termină un ciclu de învățământ în școala de maiștri este că nu vor da suficient randament odată încadrați pe funcțiile pe care și le-au ales. De aceea, am rugămintea să vorbiți cu ei pe durata stagiului de practică și să îi asigurați că nu îi veți lăsa singuri și că vor fi îndrumați pas cu pas pentru ceea ce este necesar să facă”, a afirmat comandorul Valentin Nae.

 
Reprezentanții divizioanelor au fost de acord că elevii au nevoie de mai multă practică la navele militare și au indicat soluția de a-i aduce la bordul navelor maritime și fluviale pe durata exercițiilor, o oportunitate pentru ei de a se familiariza cu echipamentele și cu echipajele din care vor face parte. Intensificarea lecțiilor-vizită contribuie la extinderea orizontului de cunoaștere al elevilor, iar experiența arată că absolvenții care ajung la nave sunt mai bine pregătiți.
 
Pe măsură ce tehnica din Forțele Navale se modernizează, crește și fluxul de cursuri în străinătate pentru cadrele militare. În acest context, beneficiarii au subliniat că este esențial ca elevii să își consolideze nivelul de cunoaștere a limbii engleze, pentru a putea participa cu succes la astfel de programe sau pentru a parcurge manualele noilor echipamente, cel mai adesea redactate în limba engleză.



 
Din cadrul Divizionului 50 Corvete, Lt.cdor Sorin Coadă a propus actualizarea tehnicii didactice utilizate de elevi în școală. Ofițerul a menționat, totodată, că la noua corvetă ce va intra în serviciul Forțelor Navale Române în viitorul apropiat, circa 80 de funcții sunt ocupate de maiștri militari proveniți din ultimele două promoții.
 

„Apreciem calitatea umană și seriozitatea absolvenților care au venit în ultimul an”, a subliniat și Lt.cdor Manea, reprezentantul fregatei „Mărășești”.

 

Maistrul militar de comandă din cadrul Comandamentului Flotilei Fluviale, M.m.pr. Fănel Ene, a propus, la rândul său, actualizarea tehnicii didactice la specializarea Comunicații navale, insistând pe necesitatea ca elevii să țină pasul cu echipamentele de la bordul navelor.
 
Una dintre temele centrale ale discuțiilor a fost introducerea specializării de scafandru în programa școlii. Cpt.cdor Ovidiu Popovici, șeful școlii de scafandri din cadrul Centrului 39 Scafandri, a prezentat dificultățile privind încadrarea cu maiștri militari scafandri și complexitatea procesului de formare, subliniind că nu toți candidații reușesc să promoveze baremele specifice.


 
Un alt subiect important a vizat recrutarea soldaților și gradaților profesioniști în vederea evoluției în carieră spre statutul de maistru militar de marină. Comandantul școlii, cdorul Valentin Nae, și-a exprimat recunoștința față de unitățile din Forțele Navale care, în anul 2025, au sprijinit ocuparea unui număr semnificativ de locuri din oferta educațională cu SGP. Demersul continuă și anul acesta, eligibili fiind cei care au obținut diploma de bacalaureat și nu au împlinit încă vârsta de 30 de ani. Ca elevi ai școlii, aceștia își păstrează majoritatea drepturilor din contractul de angajare, inclusiv compensația pentru creditele imobiliare deja contractate.
 
Din partea Direcției Hidrografice Maritime, cpt.cdor Demente a semnalat de asemenea nivelul scăzut de cunoaștere a limbilor străine în rândul absolvenților și lipsa de proactivitate a noii generații. Ofițerul a atras atenția și asupra tendinței NATO de adoptare accelerată a tehnologiilor digitale, subliniind nevoia ca Forțele Navale Române să se alinieze acestor standarde.

 
Reprezentantul șefului SMFN, maistrul militar de comandă M.m.pr. George Irimia, a completat precizând că viceamiralul Mihai Panait nu susține eliminarea totală a studierii sistemelor analogice. „Tehnica poate da oricând rateuri”, a explicat Mmpr. Irimia, motiv pentru care sistemele analogice vor continua să fie predate în paralel cu cele moderne, esențiale în misiunile complexe desfășurate pe mare sau pe fluviu.
 
Comandantul Flotilei Fluviale de la Brăila, comandorul Fănel Rădulescu, prezent la întâlnire, și-a exprimat disponibilitatea de a primi cât mai des elevii la bordul navelor militare de la Dunăre, pentru a contribui astfel la consolidarea pregătirii lor practice. Toți participanții au agreat ideea intensificării prezenței elevilor la bord pe timpul antrenamentelor și activităților specifice fiecărei specializări.


 
În calitate de fost comandant al Centrului 39 Scafandri, structură de care aparține și submarinul „Delfinul”, comandorul Rădulescu a subliniat relevanța unei lecții-vizită la submarin, unde elevii ar putea interacționa cu militarii instruiți în Portugalia în programe de luptă subacvatică. „Submarinul - a punctat cdorul Rădulescu -  nu se va transforma prea curând în muzeu. El va deveni o bază de antrenament pentru viitorii submariniști pe care ne dorim să îi avem în Forțele Navale.”
 
M.m.pr. George Irimia a susținut necesitatea intensificării lecțiilor practice la bordul navelor, subliniind totodată importanța ca elevii să fie instruiți direct de cei mai buni specialiști, „pentru că, de cele mai multe ori, meseria se însușește nu atât din teorie, ci observând la lucru un profesionist”.
 
 
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii