FOTO.Măsuri de criză și planuri de urgență cerute de Ministerul Sănătății Spitalele și serviciile de ambulanță, în alertă din cauza caniculei
FOTO.Măsuri de criză și planuri de urgență cerute de Ministerul Sănătății: Spitalele și serviciile de
27 Jun, 2026 15:55
ZIUA de Constanta
198
Marime text
198
Marime text
.jpg)
Ministerul Sănătății a solicitat activarea de urgență a planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de caniculă, dispunând suplimentarea echipajelor de ambulanță și verificarea stocurilor de medicamente din spitale.
Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme.
- Alertarea echipajelor și suplimentarea acestora în zonele unde numărul solicitărilor este în creștere.
- Verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare. Se vor urmări stocurile de medicamente de urgență, în special cele pentru patologiile determinate sau agravate de caniculă, precum și asigurarea resursei umane.
„Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


