FOTO Cetățean turc, descoperit ascuns într-un camion cu pepeni la Calafat. Voia să ajungă ilegal în Germania
FOTO: Cetățean turc, descoperit ascuns într-un camion cu pepeni la Calafat. Voia să ajungă ilegal în Germania
14 Jul, 2026 10:32
ZIUA de Constanta
158
Marime text
158
Marime text

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu - Sectorul Poliției de Frontieră Calafat, în cadrul Operațiunii „Summer Migration” au descoperit, în urma verificării unui autocamion, un cetățean străin care nu deținea documente pentru a călători în spațiul Schengen, transmite un comunicat din partea Poliției de Frontieră.
În data de 12.07.2026, în jurul orei 22:30, pe DN 56, în parcarea din apropierea stației de taxare a podului Calafat - Vidin, polițiștii de frontieră români și bulgari au oprit pentru verificare un autocamion înmatriculat în Turcia. Mijlocul de transport era condus de un cetățean turc, în vârstă de 58 de ani, care, conform documentelor de însoțire a mărfii, transporta pepeni pe ruta Turcia-Germania.
În urma controlului efectuat, polițiștii de frontieră au descoperit, în compartimentul destinat transportului de marfă, un bărbat, în vârstă de 29 de ani, fără documente de identitate asupra sa, care a declarat că este cetățean turc.
Acesta le-a declarat polițiștilor de frontieră că s-a urcat în autocamion în Bulgaria, fără știrea șoferului, cu intenția de a ajunge în Germania.
În cauză, față de cetățeanul turc, se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de trecerea frauduloasă a frontierei de stat, faptă prevăzută și pedepsită de art.262 din Codul Penal, urmând ca, la finalizarea cercetărilor, să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet.
Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, împreună cu partenerii instituționali, continuă să desfășoare acțiuni pentru prevenirea și combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, în vederea asigurării securității granițelor României și a unei gestionări eficiente a fluxurilor migratorii.
Citește și:
FOTO+VIDEO: Polițiștii de frontieră români au salvat 414 persoane pe Marea Mediterană, în cadrul misiunii FRONTEX „Italy 2026”
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


