Fostul președinte Traian Băsescu - „Dacă președintele nu se grăbește cu desemnarea unui premier, orice eșec va fi pus de partide în seama sa“
Fostul președinte Traian Băsescu - „Dacă președintele nu se grăbește cu desemnarea unui premier, orice
145
Marime text
Traian Băsescu i-a transmis lui Nicușor Dan, într-o intervenție la Digi24, că ar fi bine să se grăbească să rezolve criza politică din România prin desemnarea unui premier. Altfel, există riscul ca toate partidele "să-i pună eșecul în spate", conform StiripeSurse.roFostul președinte al României spune că soluțiile pe care le are Nicușor Dan sunt simple. Fie reușește să restabilească coaliția, fie să dea mandatul partidului cu cel mai mare număr de parlamentari.
"Lucrurile trebuie accelerate. Ori restabilești coaliția, care nu a avut niciun motiv politic să se destrame, decât îndepărtarea premierului. Acu se văd consecințele.
Dacă nu se poate reface domnul președinte să dea mandatul partidului cu cel mai mare număr de parlamentari. Spun asta plecând de la premisa că PSD nu cred că ar refuza.
Constituția e clară. Trebuie să desemneze. Apoi mai departe e problema premierului să facă majoritate să primească sau nu votul de la Parlament. După desemnarea premierului președintele nu mai are atribuțiuni.", spune fostul președinte al României.
Băsescu îi transmite lui Nicușor Dan să se grăbească și să desemneze un premier.
StiripeSurse.ro"Dacă nu rezolvă repede toate eșecurile ca urmare a lipsei guvernului îi sunt puse în spate. Să aibă grijă. O prelungire a crizei creează condiții ca partidele să-i pună în spate neatragerea fondurilor PNRR sau Doamne ferește fondurile destinate armatei", a mai spus acesta.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


