Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:29 04 09 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fostul ministru de Finanțe, Eugen Teodorovici candidează la Primăria Capitalei

ro

04 Sep, 2025 11:02 202 Marime text
Fostul ministru de Finanțe, Eugen Teodorovici, a anunțat, în cadrul podcastului „România Învățată” de pe X/Space, că va intra în cursa pentru Primăria Municipiului București, funcție rămasă vacantă după alegerea lui Nicușor Dan în fruntea statului. Este pentru prima dată când Teodorovici confirmă oficial intenția de a candida, conform StiripeSurse.ro

„Capitala? Da. Mă bag la această luptă. Și vreau să văd din nou românii pe care i-am auzit în ultimii mulți ani spunând: nu avem pe cine să alegem. De data aceasta le arăt că nu mai pot invoca această scuză. Vor avea cea mai bună ofertă electorală pe care ar putea să o aibă vreodată”, a declarat Teodorovici.


Fostul demnitar a subliniat că intenția sa reprezintă o premieră la nivel european: „Nici o capitală din Uniunea Europeană, de la înființarea sa, nu a avut vreodată ca și candidat un fost ministru de finanțe. Bucureștiul va avea această propunere”.

Teodorovici și-a prezentat experiența în sprijinul candidaturii, reamintind că a condus două ministere – Fondurile Europene și Finanțele Publice – și că a deținut pentru șase luni președinția Consiliului UE în domeniul economic și financiar: „Dați-mi un exemplu, un singur exemplu, din mișcarea suveranistă, care poate să combată CV-ul pe care îl are Eugen Teodorovici. Și eu mă înclin”.

În același context, Teodorovici a lansat un apel la unitate în zona suveranistă, dar nu a ezitat să critice orgoliile și diviziunile din acest curent politic: „Se va naște întrebarea: cine este vinovat dacă se pierd alegerile la Capitală? Eu, sau ceilalți care nu pot dovedi că propunerea lor bate? (…) Umblăm după oameni noi, dar omul nou poate fi mai corupt și mai trădător de țară decât omul vechi. Experiența face diferența.”

Fostul ministru a insistat că nu a făcut parte din „sistem” și a acuzat că actualii lideri ai suveraniștilor nu pot afirma același lucru despre ei.

În opinia sa, rezultatul scrutinului pentru Primăria București are o semnificație politică majoră: „Capitala este extrem de importantă în echilibrarea jocului politic în România. Dacă această mișcare pro-europeană, cum se autointitulează, adică antiromânească, pierde lupta la Capitală, se resetează tot ce înseamnă joc politic. Avem o șansă la schimbare.”

Teodorovici a legat competiția pentru București de perspectivele politice ale anilor următori: o victorie în Capitală ar putea pregăti câștigarea unei majorități parlamentare în 2028 și a Președinției României în 2029.

StiripeSurse.ro 


Citește și: 

Theotop SRL, firma unui fost consilier general PSD al Capitalei, a câștigat un nou contract la Primăria Cernavodă. Iată despre ce este vorba (DOCUMENTE)
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii