Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
02:00 11 08 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Festivitățile de absolvire ale promoţiilor 2020 „General Ioan Emanoil Florescu”. Ceremonii se vor desfășura și la Constanța

ro

30 Jul, 2020 20:19 468 Marime text

 
  • Prin Ordin al ministrului apărării naţionale, promoţiei 2020 i s-a atribuit denumirea „General Ioan Emanoil Florescu”.

Vineri, 31 iulie, vor avea loc festivitățile de înaintare în primul grad de ofițer, maistru militar sau subofițer și de absolvire a promoției 2020 „General Ioan Emanoil Florescu” din instituțiile militare de învățământ superior și școlile de maiștri militari și subofițeri ale categoriilor de forțe, după cum urmează:

- ora 11.00, la Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu
 
- ora 10.00, la Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I” din Piteşti
 
- ora 9.30, Academia Navală „Mircea cel Bătrân” din Constanța
 
- ora 8.00, la Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale din Constanța

- ora 10.00, la Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov

- ora 9.00, la Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Aeriene „Traian Vuia” de la Boboc

- ora 10.30, la Academia Tehnică Militară din București

- ora 10.00, la Institutul Medico-Militar, Catedra de perfecționare medico-militară de la Târgu Mureș și la Catedra de perfecționare medico-militară de la București.

* * *
Ceremoniile se vor desfășura cu respectarea strictă a măsurilor de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2.

Prin Ordin al ministrului apărării naţionale, promoţiei 2020 i s-a atribuit denumirea „General Ioan Emanoil Florescu”.
 
Generalul Florescu, inițiatorul și organizatorul armatei României moderne, a fost șef al Statului Major General în perioadele 30 mai 1860 - 30 august 1860 și 21 aprilie 1864 - 1 mai 1866, ministru de război în perioadele 28 noiembrie 1858 - 27 mai 1860, 30 august 1862 - 11 octombrie 1863 și 14 martie 1871 - 26 aprilie 1876, precum și prim-ministru în perioadele 9 mai 1876 - 5 august 1876 și 9 decembrie 1891 - 16 octombrie 1895.

Ti-a placut articolul?

Comentarii