Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
09:44 10 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

DNSC explică de ce simplul „Delete” nu este suficient pentru protejarea informațiilor

ro

10 Jul, 2026 08:24 184 Marime text

Directoratul Național de Securitate Cibernetică atrage atenția asupra riscurilor la care se expun persoanele care elimină documente sau dispozitive fără a lua măsuri de protecție a datelor personale.

Potrivit specialiștilor, facturile vechi, copiile după actele de identitate și fișierele salvate pe telefoane, tablete sau computere conțin informații care pot fi exploatate dacă ajung în mâinile nepotrivite.

DNSC subliniază că simpla ștergere a unui fișier sau aruncarea unui document la gunoi nu garantează dispariția datelor. Documentele fizice pot fi recuperate, iar fișierele digitale pot rămâne accesibile chiar și după ce au fost șterse.

Pentru a reduce riscurile, instituția recomandă distrugerea documentelor care conțin date sensibile înainte de eliminare și evitarea aruncării actelor cu informații personale fără ca acestea să fie făcute ilizibile.



Ce spune Directoratul Național de Securitate Cibernetică - DNSC 

 Facturi vechi, copii de acte, fișiere salvate pe dispozitive, toate conțin informații care, dacă ajung unde nu trebuie, pot fi exploatate.


Ștergerea sau aruncarea nu înseamnă automat protecție. Documentele fizice pot fi recuperate din coșul de gunoi, iar cele digitale pot rămâne accesibile chiar și după „delete”.

Ce este important să faci:
  • Distruge documentele fizice sensibile înainte de eliminare
  • Nu arunca acte cu date personale fără a le face ilizibile
  • Deconectează conturile înainte de a vinde sau dona dispozitive
  • Resetează dispozitivele la setările din fabrică
  •  Folosește parole și criptare pentru datele stocate

Gestionarea corectă a informațiilor nu se oprește la utilizare, ci continuă până la eliminare.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii