Disputa privind pensiile magistraților Nicușor Dan, despre blocajul de la CCR- „Este un conflict social”
Disputa privind pensiile magistraților: Nicușor Dan, despre blocajul de la CCR- „Este un conflict social”
06 Jan, 2026 21:47
ZIUA de Constanta
368
Marime text
368
Marime text

Președintele Nicușor Dan a catalogat situația actuală de la Curtea Constituțională a României (CCR) drept un „conflict social”, făcând referire la amânările repetate privind reforma pensiilor magistraților. Declarația a fost făcută marți seara, în marja participării sale la reuniunea „Coaliției de Voință” de la Paris.
Șeful statului a subliniat că actualul impas este rezultatul unei lupte în care fiecare parte implicată folosește metodele legale de care dispune.
'Nu vreau să punem în general patimă, pentru că patima naște ură și ura nu e bună în societate', a arătat șeful statului.
Președintele a precizat că situația de la CCR 'este un conflict social și fiecare din părți încearcă să folosească metode care le sunt la îndemână și care sunt legale'.
Citește și:
VIDEO. Șeful statului a reiterat că România nu va trimite trupe în Ucraina!
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


