Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
16:41 16 02 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Controlate în tot județul Constanța Transporturile rutiere de mărfuri și persoane, verificate de polițiști. Amenzi de peste 1,1 milioane de lei

ro

16 Feb, 2026 15:10 137 Marime text
Sursa foto: IPJ Constanța

În perioada 9-15 februarie 2025, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră și cei ai formațiunilor rutiere din județul Constanța au desfășurat o acțiune pentru verificarea legalității transporturilor rutiere de mărfuri și persoane, potrivit IPJ Constanța.

Acțiunea, la care au participat peste 100 de polițiști rutieri, s-a desfășurat în tot județul Constanța. 

Astfel, au fost oprite, pentru control, 1212 autovehicule de transport mărfuri și persoane. 
„În urma activităților, polițiștii au aplicat 894 de sancțiuni contravenționale, dintre care 739 conducătorilor de autovehicule pentru transport mărfuri și 155 conducătorilor de autovehicule pentru transport persoane, în valoare totală de peste 1,1 milioane de lei.”, au precizat polițiștii.

De asemenea, au fost reținute, 15 certificate de înmatriculare și au fost imobilizate 11 autovehicule.

Citește și:

Acțiuni pentru menținerea ordinii și siguranței publice la Tulcea
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii