Consultări la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții UDMR
Consultări la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții UDMR
23 Jun, 2026 15:29
ZIUA de Constanta
196
Marime text
196
Marime text

Potrivit Administrației prezidențiale, au avut loc consultări la Palatul Cotroceni cu partidele și formațiunile politice parlamentare - Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR).
Din delegația UDMR fac parte liderul formațiunii, Hunor Kelemen, cei doi lideri de grup, Csoma Botond și Túrós Lorand, președinta CRU, Rozália Biró, și ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila.
Eșecul Guvernului Veștea a arătat fragilitatea negocierilor politice din ultimele zile și dificultatea formării unei majorități stabile. Deși mai multe partide au susținut, declarativ, nevoia de ieșire rapidă din criza politică, votul din Parlament a demonstrat că nu există încă o coaliție asumată în jurul unei formule de guvernare.
Urmează la consultări Grupul parlamentar al minorităților naționale, S.O.S. România, POT, Grupul parlamentar Uniți pentru România, Grupul parlamentar PACE - Întâi România și parlamentarii neafiliați.
Citește și
Delegația USR a ajuns la Palatul Cotroceni pentru consultări privind numirea premierului
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


