Consulatul General al Federației Ruse la Constanța se închide duminică, 28 iunie! Jandarmii nu vor mai asigura paza obiectivului
Consulatul General al Federației Ruse la Constanța se închide duminică, 28 iunie! Jandarmii nu vor mai asigura
25 Jun, 2026 18:23
ZIUA de Constanta
288
Marime text
288
Marime text
Consulatul Federației Ruse la Constanța a continuat să funcționeze, deși consulul general a fost declarat persona non grata și a părăsit România. Personalul diplomatic a avut termen de 30 de zile să evacueze imobilul, termen care expiră in data de 28 iunie. În prezent sediul Consulatului General a Federației Ruse este păzit de jandarmii Inspectoratului Județean Constanța.
Amintim că, la data de 1 iunie 2026, consulul rus Andrei Kosilin a părăsit România la 48 de ore după ce a fost declarat persona non grata. Decizia a fost luată în CSAT după ce o dronă rusească a lovit un bloc din Galați, rănind două persoane.
Zilele acestea, pe clădirea din Constanța incă mai flutură steagul Federației Ruse.
Conform unor surse în dimineața zilei de duminică, 28 iunie, jandarmii își termină misiunea de pază și părăsesc obiectivul.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


