Constanța și Tulcea, sub cod galben de inundații. Hidrologii avertizează asupra riscului de viituri și creșteri rapide ale nivelului apelor
Constanța și Tulcea, sub cod galben de inundații. Hidrologii avertizează asupra riscului de viituri și creșteri
08 Jun, 2026 13:07
ZIUA de Constanta
182
Marime text
182
Marime text

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenționare Cod galben de inundații valabilă în intervalul 8 iunie, ora 12:00 - 9 iunie, ora 06:00, care vizează și județele Constanța și Tulcea, pe fondul precipitațiilor prognozate în următoarele ore.
Potrivit hidrologilor, sunt așteptate scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, precum și viituri rapide pe râurile mici, fenomene care pot produce inundații locale. De asemenea, se pot înregistra creșteri semnificative ale debitelor și nivelurilor cursurilor de apă, cu posibilitatea depășirii cotelor de atenție.
Atenționarea mai este valabilă și pentru râuri din județele Argeș, Dâmbovița, Ilfov, Călărași, Prahova, Ialomița, Buzău, Vrancea, Vaslui, Galați, Botoșani și Iași.
Separat, INHGA a instituit și un Cod portocaliu de inundații pentru râul Miletin, în județul Iași, unde sunt așteptate fenomene hidrologice mai severe.

Citește și:
Cod galben de instabilitate atmosferică în Dobrogea și alte regiuni. Ploi torențiale, vijelii și grindină anunțate de ANM
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


