Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:30 26 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cercetat penal pe DN39 Un conducător auto a fost oprit de polițiști având o alcoolemie de 0,93 mg/l și permisul suspendat

ro

26 Jul, 2026 12:07 172 Marime text
Sursă:Facebook/Inspectoratul de Poliție Județean Constanța
Astăzi, 26 iulie, în jurul orei 00.30, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au depistat în trafic un autoturism, condus de un bărbat, de 30 de ani, pe DN39 în municipiul Mangalia.
 
În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge. 
 
De asemenea, în urma verificărilor efectuate în bazele de date a reieșit că bărbatul are suspendată exercitarea dreptului de a conduce pentru perioada în curs.
 
În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și sub influența alcoolului.

 
PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii