Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
10:15 15 01 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ceață și polei în Constanța și Tulcea. INFOTRAFIC avertizează șoferii!

ro

15 Jan, 2026 08:42 257 Marime text
foto: freepick.com
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că nu sunt semnalate drumuri naționale sau autostrăzi cu traficul oprit din cauza vreunui accident.
 
În județele Arad, Bihor, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dolj, Giurgiu, Hunedoara, Mehedinți, Olt, Sălaj, Teleorman și Timiș este semnalată ceață ce determină vizibilitate redusă sub 200 m și izolat sub 50 m ce poate favoriza formarea ghețușului sau chiciurii.
 
În județele Bacău, Galați, Tulcea, Vaslui și Vrancea sunt local precipitații mixte care depun polei.
 
Pe principalele artere rutiere, respectiv autostrăzile A1 București – Pitești, A2 București – Constanța, A3 București – Ploiești, DN 1 Ploiești – Brașov, se circulă pe un carosabil uscat, cu vizibilitate bună.

Pentru reducerea riscului rutier, recomandăm conducătorilor auto să reducă mult viteza în contextul acestor fenomene meteorologice, să-și asigure o bună vizibilitate prin parbriz, lunetă și geamuri laterale, să folosească sistemele de dezaburire și luminile de ceață!

Creșteți distanța de siguranță între autovehicule, nu vă angajați în depășiri riscante, nu opriți pe benzile de rulare sau pe cea de urgență de pe autostrăzi!


 
Sfătuim pietonii să evite să se deplaseze pe partea carosabilă pe timpul nopții sau în condiţii de vizibilitate diminuată din cauza ceții! Asigurați-vă că intenția de traversare a fost observată de conducătorul auto!- anunță Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române. 

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii