Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
10:01 19 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canale TV din România, interzise în Rusia! Lista publicațiilor interzise în Rusia

ro

25 Jun, 2024 16:29 609 Marime text
Moscova a răspuns în stilul caracteristic la sancțiunile UE care interzic 4 publicații rusești. Astfel, rușii au pus interdicție pentru 81 de publicații europene și paneuropene.

Cea mai afectată țară, cu 9 mass-media interzise, este Franța. România apare și ea în listă, cu 3 canale TV interzise. Este vorba de b1tv.ro, digi24.ro, protv.ro și stirileprotv.ro, conform defenseromania.ro

Iată lista cu publicațiile interzise în Rusia, potrivit notei Ministerului rus al Afacerilor Externe:

Austria

1. Compania de stat de televiziune și radio „ORF” (orf.at);

2. Media holding „Osterreich” (oe24.at);

Belgia

3. Revista „Le Vif” (levif.be);

4. Revista Knack (knack.be);

Bulgaria

5. Portalul de informații despre știri „Mediapool” (Mediapool.bg);

6. Ziarul „24 Hours” (24chasa.bg);

Ungaria

7. Portal de informare pe internet 444.hu;

Germania

8. Revista „Der Spiegel” (spiegel.de);

9. Ziarul „Die Zeit” (zeit.de);

10. Ziarul „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (faz.net);

Grecia

11. SA „Radio și Televiziune Greacă” EPT (ert.gr, ertnews.gr);

12. Media care deține „Skai” (skai.gr);

13. Canalul TV „Mega” (Megatv.com);

14. Ziarul „Proto Thema” (protothema.gr);

Danemarca

15. Ziarul zilnic „Berlingske” (berlingske.dk);

16. Publicația „Informații” (information.dk);

Irlanda

17. Radiodifuzor național RTE (rte.ie);

18. Ziarul The Irish Times (irishtimes.com);

19. Ziarul The Irish Independent (independent.ie);

Spania

20. Ziarul „El Mundo” (elmundo.es);

21. Ziarul „El Pais” (elpais.com);

22. Agenția de informații „EFE” (efe.com);

23. Televiziunea de stat a Spaniei „Televisión Española” (rtve.es);

Italia

24. Canalul național de televiziune „LA7” (la7.it);

25. Ziarul „La Stampa” (lastampa.it);

26. Ziarul „La Repubblica” (repubblica.it);

27. Compania de televiziune „RAI” (rai.it, rainews.it);

Cipru

28. Ziarul „Politis” (politis.com.cy);

29. Portalul electronic de informații „Cyprus Times” (cyprustimes.com);

30. Ziarul „Cyprus Mail” (cyprus-mail.com);

Letonia

31. Canalul TV „Latvian Television” și Letonia Radio 4 (lsm.lv);

32. Portal de internet apollo.lv;

33. canal TV internet tvnet.lv;

34. Publicația „Diena” (diena.lv);

Lituania

35. Portalul de internet „LRT” (lrt.lt);

36. Portal de internet „15min.lt” (15min.lt);

37. Portal de internet „lrytas.lt” (lrytas.lt);

Malta

38. Canalul central de televiziune de stat „Television Malta” TVM (tvmnews.mt);

39. Ziarul „Times of Malta” (timesofmalta.com);

40. Ziarul The Malta Independent (independent.com.mt);

41. Ziarul „Malta Today” (maltatoday.com.mt);

Olanda

42. Compania de televiziune și radio „Nos” (nos.nl);

43. Ziarul „Nrc” (nrc.nl);

44. Ziarul „Algemeen Dagblad” (ad.nl);

Polonia

45. Canalul TV „Belsat” (belsat.eu, belsat.pl);

46. ​​​​Revista „Noua Polonia” (novayapolsha.eu, novayapolsha.com, novayapolsha.pl);

Portugalia

47. canal TV „RTP International” (rtp.pt);

48. Ziarul „Publico” (publico.pt);

49. Ziarul „Expresso” (expresso.pt);

50. Proiect informativ și analitic „Observador” (observador.pt);

România

51. Canalul TV „Pro TV International” (stirileprotv.ro, protv.ro);

52. canal TV „Digi24” (digi24.ro);

53. canal TV „B1TV” (b1tv.ro);


Slovacia

54. Ziarul „IMM” (sme.sk);

55. Publicația de internet „Dennik N” (dennikn.sk);

Slovenia

56. Publicația de internet „Nova24” (Nova24.si, Nova24tv.si);

57. Publicația de internet „Demokracija” (Demokracija.si, Demokracija.eu);

Finlanda

58. Ziarul „Ilta-Sanomat” (is.fi);

59. Ziarul „Iltalehti” (iltalehti.fi);

60. Ziarul „Helsingin Sanomat” (hs.fi);

61. Compania de televiziune și radio „Yleisradio” (yle.fi);

Franţa

62. canal TV „LCI” (tf1info.fr);

63. Ziarul Le Monde (lemonde.fr);

64. Ziarul La Croix (la-croix.com);

65. Ziarul „Liberation” (liberation.fr);

66. Revista Lexpress (lexpress.fr);

67. Compania de radio „Radio France” (radiofrance.fr);

68. Agenția de informații „Agence France-Presse” (afp.com, afpforum.com);

69. canal TV „CNews” (cnews.fr);

70. Compania de televiziune „Arte” (arte.tv);

Cehia

71. Canalul TV „Ceska Televize” (ceskatelevize.cz);

72. Portalul de internet „Seznam Zpravy” (seznamzpravy.cz);

Suedia

73. Compania de televiziune și radio „SVT” (svt.se);

74. Compania de radio Sveriges Radio (sverigesradio.se);

Estonia

75. Portalul web de informații propastop.org;

76. Corporația Națională de Radiodifuziune „ERR” (err.ee);

77. Resursa media „Delfi” (delfi.ee);

Mass-media paneuropeană

78. Agence Europe (agenceurope.eu);

79. Politico (www.politico.eu, www.politico.com);

80. Pachetul satelit „Svoboda Satellite Package” (rsf.org);

81. Publicația de internet „Euobserver” (Euobserver.com).

defenseromania.ro
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii