Atenție! Se execută trageri cu muniție de război, ziua și noaptea, în Poligonul Babadag, județul Tulcea
Atenție! Se execută trageri cu muniție de război, ziua și noaptea, în Poligonul Babadag, județul Tulcea
04 Dec, 2025 10:48
ZIUA de Constanta
119
Marime text
119
Marime text

În perioada 09.12.2025- 12.12.2025, între orele 08.00-22.00, în poligonul Babadag, situat între localitățile Enisala și Sălcioara pe DJ 222, se execută trageri cu muniție de război, ziua și noaptea, conform adresei Ministerului Apărării Naționale - Unitatea Militară 02025 Babadag.
Circulația pe DJ 222 între localitatea Enisala și localitatea Sălcioara va fi restricționată prin amplasarea a două bariere, iar tragerile se vor executa fără întrerupere pe interval de 60 de minute cu pauze de 15 minute între ele pentru descongestionarea traficului rutier. Pentru rezolvarea unor situații de urgență se va lua legătura în mod obligatoriu cu Centrul secundar de Pregătire pentru luptă Babadag, la telefon 0240/562805, potrivit unui comunicat al Consiliului Județean Tulcea.
În vederea respectării măsurilor de siguranță a tragerilor, pentru buna desfășurare a activităților în perioada și la intervalele orare mai sus menționate, recomandăm să se folosească ca rută alternativă de circulație între localitatea Babadag și localitatea Sălcioara ruta: BABADAG - DN 22 - localitatea CEAMURLIA DE JOS – localitatea JURILOVCA – DJ 222 - localitatea SĂLCIOARA (și retur).
Nerespectarea recomandărilor prezentate mai sus poate duce la consecințe grave de care Consiliul Județean Tulcea și Unitatea Militară nu se fac răspunzătoare.
Citește și
FOTOCirculația rutieră între Tulcea și Constanța, deviată în perioada 17 noiembrie – 5 decembrie 2025
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


