Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
18:53 29 04 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

ANAF revocă autorizația unui operator de băuturi alcoolice și tutun și îl încadrează la risc fiscal ridicat

ro

29 Apr, 2026 17:47 179 Marime text


Comisia pentru autorizarea operatorilor de produse supuse accizelor armonizate, constituită la nivelul ANAF începând cu data de 1 aprilie 2026, a dispus în cadrul primei şedinţe revocarea autorizaţiei de antrepozit fiscal a unui cunoscut operator economic care deţine calitatea de antrepozit fiscal în domeniul comercializării băuturilor alcoolice şi a tutunului, conform ANAF.

Societatea, parte a unui grup de societăţi care comercializează renumite branduri de băuturi spirtoase şi de ţigări, nu are constituită garanţia care să acopere riscul neplăţii accizelor, fapt pentru care ANAF a revocat autorizaţia.

Mai mult, Comisia a decis ca societatea să fie încadrată în categoria operatorilor economici cu risc fiscal ridicat, întrunind mai multe criterii de risc fiscal prevăzute de Codul fiscal. Astfel, societatea trebuie să constituie garanţii suplimentare, prin care să fie acoperit riscul neplăţii obligaţiilor la bugetul de stat.

În acelaşi timp, Comisia de autorizare a operatorilor cu produse accizabile a inclus în categoria de risc fiscal alte două societăţi din acelaşi grup. Acestea deţin calitatea de antrepozit fiscal pentru depozitarea produselor din tutun şi a băuturilor alcoolice, precum şi pentru produse energetice, respectiv desfăşoară activitatea de angrosist de produse energetice în cadrul unui antrepozit fiscal de depozitare a acestor produse.


Comisia pentru autorizarea operatorilor de produse supuse accizelor armonizate are un rol strategic în asigurarea controlului şi integrităţii circuitului produselor supuse accizelor şi contribuie la prevenirea evaziunii fiscale, precum şi la protejarea veniturilor bugetare.



Citește și:

FOTO. ANAF scoate la licitație mașini la prețuri mici în Constanța. Prețuri de la 8.000 de lei (DOCUMENTE)
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii